24 Haziran Seçimleri/ Ahmet Gezer

Baskı ve korku’nun hakim olduğu, demokratik , adil ve adaletli olmayan bir seçim OHAL’in gölgesinde ve KHK ile yürütülen bir Türkiye’de nihayet sonuçlandı. 24 haziran seçimleri, AKP ve MHP’nin beraber hazırladığı , daha önce proğramı yapılmış bir baskın erken seçimdi.
Ne hikmetse, sadece Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan ve MHP kazandı, diğer partiler AKP de dahil hepsi oy kaybı yaşadı?
Irkçı, milliyetçi ve tek adam rejimi daha önce kendilerine ayakbağı olan orta yerde duran bariyerleri kaldırdı. Türkiye’de, olmayan demokrasi bir kez daha derin bir yara aldı.
AKP’ ye oyunu veren, her türlü karşı siyasete düşman gözüyle bakan veya yönlendirilen , bir şekilde ikna olmayan sıra’dan mülayim ‘ dürüst Türkiye Halkları. Türk , demokrat, aydın , arap, alevi , süni , diğer halklar ve özellikle’de AKP ye oy veren kürtler seçim sonuçlarına göre oylarınızı MHP verdiniz.
AKP ve MHP arasındaki fark, bir saç kılı kadardır, bunu söylediğimizde bir çok kişi haksızlık yaptığımızı düşünüyordu. Seçim sonuçları bu tezimizi doğruluyor, MHP size minnet duymalı, fakat bu saaten sonra onu’da yapma gereği duymaz.
Halkların iradesine ve tercihlerine sayğı duyulması gerekir, her türlü hukuk dışı seçim hilelerine rağmen seçim sonuçlarına demokrasinin gereği kabul etmek gerekir.
Demokrasi, bir toplumsal yönetim biçimidir, hesabınıza geldiği gibi kullanamazsınız, yol ve yöntemleri yazılıdır.
Bu demokratlığı HDP’nin Eşbaşkanları ve 10 Milletvekilini esir aldığınız’da gösterseydiniz?
Halkın demokratik iradesiyle kazandığı HDP’nin 100 Belediyesine kayyum ataması yaptığınızda demokrasiyi uygullasaydınız. Belediye Eşbaşkanları ve on binlerce parti çalınanı cezaevine gönderirken nerdeydiniz?
Yüzlerce gazeteci, on binlerce suçsuz insan ve darbe bahanesiyle 50 bin insan cezaevine gönderildi.
Halkların Demokratik Partisi, sistem tarafın’dan dışlanan ve ötekileştirilen Halkların bir arada ve eşit koşullarda hak ve hukuk sahibi olmasını benimseyen bir Halklar mozaiğidir.
HDP’nin iktidarı ele geçirme iddası yoktur, her toplumun, değer ve kültürlerini serbestçe yaşamalarını savunur. Halkların, ortak ve eşit yaşam ilkesini benimsemektedir.
Bir HDP çalışan gönüllüsü ve PKAN Yönetici olarak, seçim çalışmalarına bizzat katılan maddi ve manevi destek sunan herkese teşekkür ederiz.
Demokrasi mücadelesi bugün’den yarına çözülecek bir sorun değildir. Demokrasiyi içselleştirmek ve toplumların benimsemesini sağlamak uzun solluklu bir yönetim şeklidir.
Demokrasi mücadelesi devam ediyor
Ahmet Gezer. 25. haziran 2018