AKP-MHP FAŞİZMİNE DUR!

flashmul

Bu sabah yine, yeni bir siyasi darbe ve siyasi soykırım haberleri ve görüntüleri ile güne başladık. İçişleri Bakanlığının talimatıyla, Amed, Van ve Mardin Büyük Şehir Belediyeleri eşbaşkanlarımız görevlerinden alınarak yerlerine o illerin valileri kayyum olarak atandığını öğrendik. Keza HDP ye yönelik yapılan operasyonlarda an itibariyle 450’den fazla yönetici ve çalışanı gözaltına alınmıştır.
Kayyum olayı yeni değil, daha önce de denendi. 2016 da 82 belediyemize aynı şekilde kayyum atanmıştı.
31 mart seçimlerinde, Kürdistanda kayyum politikalarını boşa çıkartıp açık farkla belediyelerimizi kayyumlardan geri aldı ve kayyumları ’atandıkları’ yere gönderdi. Kayyumların yaptığı talan, hırsızlık ve yolsuzluklar belediye eşbaşkanlarımızca raporlar halinde açıklandı
Seçimler, batılı anlamda bir demokrasinin olmazsa olmazıdır. Seçimle gelen belediye başkanlarının yerine ikinci kez kayyum atamak ise açık bir darbedir!
Hatırlayalım, Kürt halkının iradesinin legal alana yansımasını engelleyen %10 barajı vardı ve halkın mücadelesiyle aşıldı; ancak seçilen milletvekilleri yaka paça meclisten atıldı.
31 Mart seçimlerinden önce Erdoĝan Kürt illeri için, HDP’nin belediyeyi kazanması durumunda ”kayyum atar yolumuza devam ederiz” demişti.
12 Eylül darbesinin ürünü %10 barajı, milletvekillerinin meclisten atılması ve kayyum atamalarıyla Kürt halkına verilmek istenen mesaj şudur: ”legal siyaset alanından umudunuzu kesin!” Kürt halkı hiçbir şekilde bu alandan ne umudunu kesmeli ne de bu alanı terketmemelidir.
Tüm bu yapılanlar sadece HDP veya Kürt halkı için değil tüm Türkiye ve demokrasi için bir tehtiddir. Bu tehtidin HDP’den sonra CHP’li Adana, Antalya, İzmir ve İstanbul belediyelerine yönelemeyeceĝinin garantisi yoktur. Şimdi tepki verilmesse, ikinci, üçünü dalga kayyım atamaları gelecektir.
Biz Orta Anadolu Kürtleri Platformu olarak yapılan bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz, Amed-Van ve Mardin de halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyor, yapılan siyasi darbe ve soykırımı kınıyoruz.
İnsan hak ve özgürlükleri, demokrasi, parlamenter sistem, seçim, seçim sandığı, halkın iradesi vb kavramlara inanan ve bu konularda mücadele veren herkesi Kürt halkıyla birlikte demokratik tepkisini göstermeye ve dayanışmaya çağırıyoruz.
Susma! Susmak onaylamaktır!
PKAN