Altılar Platformu referandum bildirisi yayınladı

Altılar, Kulu Konya bağlı olan bir Orta Anadolu Kürt Köyüdür. Bir grup Altılarlı, Altılar Platformu adı altında sosyal medya hesabından aşağıdaki bildiriyi yayınladılar.

Değerli Altılar Halkı!
Bilindiği üzere 16 Nisan’da Türkiye Halkları’nın kaderini belirleyecek 18 maddelik Anayasa değişikliği için bir referandum yapılacaktır . Bu referandum’da Türkiye Halkları’nın kaderi bir kişiye teslim edilirse, 50 yıl geçsede düzeltilmesi mümkün olmuyan ve 80 milyonluk ülkenin kaderini sadece bir tek adama teslim ederek evet mi diyeceğiz? Veya Türkiyede yaşıyan herkesin beraber yaşayıcağı demokratik değerleri benimseyen , kuvvetler ayrılığı olan yasama, yargı, yürütme vede denetleme mekanizması ile daha demokratik bir ülke için HAYIR MI diyeceğiz oylaması yapılacaktır.
Biz Altılar HAYIR Platformu olarak , korku, baskı , hedef gösterme ve deşifre olurum korkusu ile yaşıyan Altılar ve Bölge İnsanı’nın gözü, kulağı ve dili olarak referandum’da neden HAYIR denilmesi üzerinde durmak istiyoruz.
1-Bugün, Türkiye’yi yönetenler Türkiye’nin can alıcı sorunu olan Kürt soru’nunda diyalog , çözüm arama yerine savaş ve çatışmayı bir çözüm olarak önüne hedef koydular. Buda daha fazla insanların ölümü kan ve katliam demektir.
HDP Genel Eşbaşkanları dahil olmak üzere Kürt politikacılarını tutukladılar . % 60-80 arası Halkın hür iradesi ile seçilmiş olan 70 Belediye Eşbaşkanları’nın yerine Kayyum atadılar, bundan dolayı HAYIR demeliyiz.
2-Bilindiği üzere köyümüz ve bölgemizin yarısından fazlası Avrupa’da yaşamaktadır. Türkiye ekonomisi ve özelde Bölge için önemlidir. Avrupa ile yaşanan bu gerginliğin hiç kimseye faydası olmayacağını, özellikle Avrupa’da yaşayan Bölge insanına büyük zarar vereceğini, evet çıkması durumunda Avrupa ile ilişkilerin kopabileceğini ve düzeltilmesi yıllar alacak bir kaosu önlemek için HAYIR demeliyiz .
3-AKP, yeni çıkan Belediye Yasasını savunurken, daha çabuk ve hantal yapıyı ortadan kaldırmak için yapıyoruz dediler. Yoğun geçen kış şartlarında aldığımız hizmeti hep birlikte gördük, köyler ve Beldeler arasında hizmette ayrımcılık yaptıklarından dolayı HAYIR demeliyiz.
4. İnsanlarımız arasında ayrımcılık yaparak kin ve nefret tohumlarını yeşertiyorlar, bunu daha’da illeri götürerek insanlarımız arasında şikayet , yardım ve yataklık vede ispiyonculuğu teşfik ettiler , insanlarımızı bir birine kuşku ile yaklaşıyor.Farklı siyasi düşünce , görüş ve bakış açısının serbestçe bir arada yaşamak için HAYIR demeliyiz.
5- Altılarda bir çok genç eğlence sektöründe çalışmaktadır ve ailelerin tek geçim kaynağı malesef eğlence sektöründen sağlanmaktadır .Özellikle geçimini eğlence sektöründen sağlıyan aile ve gençlere sesleniyoruz: evet çıkması durumunda bir talimatla eğlence sektörünü ortadan kaldırabilir, oyunuzu kullanırken bir daha düşünün diyoruz ve bu yüzden HAYIR demeliyiz.
6- Tek adam rejimi Haklarımıza hiçbir faydası olmayacak, örnekler yanı başımızda IRAK, İRAN, SURİYE, MISIR , AZERBAYCAN ve benzeri bir çok örnek sayılır. Bu 18 Anayasa maddesi değişikliği ile içinde gizlenmiş bir çok yasalar var. AKP’lilerin başka yorumladıkları yasalar ile Türkiye Halkları büyük bir felakete sürükleniyor. Bundan dolayı HAYIR demeliyiz.
7-Son olarak Altılar her zaman tarihsel rolunu oynamıştır ve bu doğrultuda karar vermiştir. Altılar’da evet oyunun çoğunlukta çıkacağını düşünmüyoruz, Altılar’da evet oyu çıkarsa , birkaç tane AKP li görünen kendi çıkarları için çalışan rantçıların işine yarayacağı ve Altılarda yaşayan Halkımıza hiçbir faydası olmayacağını bildiğimiz için HAYIR demeliyiz.

Bundan dolayı sizde HAYIR demelisiniz.
Altılar HAYIR Platformu.