AŞİRET REİSİ VE KULU HAPİSHANESİ/ Ahmet Gezer

Olay, Altilar köyünde 1977 yılında yaşandı!

Genç kız ve erkek kaçmışlar Altilar a gelmişler, biz aşiretiz ,bize sığınanları devlete teslim etmeyiz ve olayın neticesinde Keke Şêx Arap Yaşar aşiret reisi olarak bir ay hapis yatmak zorunda kaldı.

Kız ve erkek Buldux köyünden beraber kaçmışlar ,Altilar a Nofel Yılmazın evine gelmişler.

Kızın babası, bir hafta sonra KULU karakoluna gidiyor, kızla erkeğin Altilar köyünde oldukları haberini Kulu karakol Komutanı Fevzi başçavuşa anlatıyor. Fevzi başçavuş bir cemse dolusu askerle Altilar köyüne gidiyor ve sora, sora Nofel Yılmazın evini buluyor.

Nofel Yılmazın evi dağın yamacında, evin önü geniş bir meydan ve kenarında Boy Beg çeşmesi vardır.

Altilar köyün, kadın, erkek, çoluk ve çocukları herkes Nofel Yılmazın evin meydanında toplanıyor . Meydan’da toplanan Altiların isteği , kızla erkeğin karakol komutanına teslim edilmemesidir.  Ancak, bu daha önce planlanmış bir durum değildir , meydanda  esen rüzgar, teneffüs edilen hava ve görünen atmosfer kızla erkeğin karakol Komutanı Fevzi başçavuşa teslim etmemekten yana görünüyor.  Çok büyük ayıp olur, bir birini seven kızla erkek, kaç köy üzerinden kaçarak Altilar köyüne sığınmışlar. Bize yakışmaz, onları karakol Komutanı Fevzi başçavuşa teslim etmek.

 

Meydanda bulunan Altilar ahalisi derlerki, başçavuş ve jandarmayı oyalayın, kızla erkeği evden kaçıralım. Kimisi derki, evin arkasındaki bir pencereyi sökelim ve oradan kaçıralım. Bilge bir adam derki, yasalara göre jandarmanın kadınlara dokunması / yaklaşması ve kadına müdahale  etme hakkı yoktur.  Bunlara bir oyun oynuyalım, kadınlara diyorlar, askerlerin önünde sıra halinde durun ki evin içine girmesinler.

Bir kaç kadın bağırır , çığlık atar ve kargaşa çıkarırlar , bu arada kızla erkeği evden çıkarırlar ve köydeki bir ağılda saklarlar. Daha sonra , bir arabayla Omera ( Omeranlı) ya götürürler ve bir eve teslim ederler.

Jandarmaların içinde Kürt olan bir asker, olayın iç yüzünü Fevzi başçavuşa anlatır. Fevzi başçavuş, oyuna geldiğini anlar ve derki.

  • ’’Köyün muhtarı nerede?’’denilirki:
  • ’’Muhtar köyde değil ’’derki:
  • ’’Birinci aza kim?’’Keke Şêx der:
  • ‘’Benim efendim’’ Fevzi başçavuş derki:

 

‘’O zaman ,kızla erkeğin köyde olmadığına dair bu kağıdı imzala.’’

Keke Şêx, boş kağıdı imzalıyor ve Fevzi başçavuş Kulu ya dönüyor.  Fevzi başçavuş , tutanağı şöyle düzenliyor.  Altilar ahalisi, biz aşiretiz, bize sığınanları devlete teslim etmeyiz ve Keke Şêx Arap Yaşarı ‘da aşiret reisi olarak tuttanağı tuttar.

Ertesi gün, jandarmalar Altilar Köyüne gelirler ve Keke Şêx’e derlerki Savcı sizi ifadeye çağırıyor.

Savcı, iddianame de Keke Şêx Arap Yaşarı aşîret reisidir ve iddianameyi  okumaya devam eder. Keke Şêx Arap Yaşarın önderliğinde Altilar ahalisi, devlet yasalarını ihlal ederek , onun yerine aşiretsel geleneklerini uyguladılar ve Keke Şêx Arap Yaşarı bu gerekçeyle tutukluyor.

Keke Şêx Arap Yaşar , aşiret reisi olarak Kulu Hapishanesinde bir ay kalır.

‘’Makaleyi kürtçe yazdım, bir çok kişi anlamadıklarını belirtiler bundan dolayı türkçe çevirisi yapıldı. Türkçeyi zorunlu olarak öğrendik, yaşadığımız Avrupa ülkelerin dilerini yaşantımızı idame etmek için bir şekilde öğreniyoruz.

”Kendi anadilimiz öğrenmek ve okumak için , hiç bir çaba sarf etmemek de ayrı bir dert’’.

Ahmed Gezer

Danimarka: 21.12.2019