Basına ve Kamuoyuna !

Türkiye Devleti, uzun bir süredir Rojava’ya saldırmak için hazırlık yapmaktadır. Sadece hazırlık yapmıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan her açıklamasında Rojava Kürtlerini tehdit ediyor. Rojava’dan, Türkiyeye 2011 tarihinden bu yana  her hangi bir tehdit ve saldırı yapılmamıştır.

Ortadoğu’da Kürtlerin statü sahibi olmasını ve kendi kendilerini yönetmelerine karşı olan ülkeler, başta Türkiye Devleti hasımhane bir tutum ve düşmanca bir tavır uygulamaktadır. DAİŞ ve EL NUSRA gibi dünyanın başına bela olmuş medeniyet düşmanlarına gösterdikleri tahammülü Kürtlere göstermeyere karşı kullandılar ve kullanmaya devam etmektedir.

Türkiye Devleti, Kürtler her hangi bir statüye sahip olmasınlar, kendi kendilerini yönetmesinler ve dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin haklarının ortadan kaldırılması için her türlü yönteme baş vurmaktadır. Bu Kürt Halkına yapılan en büyük saygısızlıktır.

Rojava Kürtleri, Koalisyon güçleri ile beraber dünyayı tehdit eden DAIŞ, EL NUSRA çetelerine karşı şavaşta on binlerce Kürt, insanlık adına, şehit oldu ve hayatını feda ettiler. Bugün, dünya Türkiye Devletinin Rojava’yı tehdit ve saldırılarına lal, kör ve sağır olmuşlar. Bu kabul edilecek bir durum değildir!

PKAN olarak, başta Koalisyon güçleri ve Avrupa Birliğine çağrıda bulunuyoruz, Rojava Kürtlerini Türkiye Devletine karşı yalnız bırakmak etik ve ahlak kurallarıyla bağdaşmadığını belirtmek ve Kuzey Doğu Suriye halklarının yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bu aynı zamanda dünyanın ve Avrupa’nın güvenliğinin de güvencesidir.

PKAN olarak, Orta Anadolu Kürtlerine çağrıda bulunuyoruz, Dünya’nın neresinde yaşarsanız yaşayın, kendi değerlerinize ve Rojava Kürtlerine sahip çıkın.

RÊVEBERÎYA PLATFORMA KURDÊN ANATOLIYA NAVÎN (PKAN)