Bu senenin yaz tatili konusunda bir çaĝrı / Dr Zeynep Binici

 

Danimarka başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde yaz tatili zamanının gelmesiyle Avrupa’da yaşasyan Orta Andolu Kürtleri için izin sezonu başladı.

Köy özlemi ve orada yaşayan ailelerin hasretiyle birçok insanımız şimdiye kadar bu dönemde yurduna gitmeye hazırlanmaktaydı. Ancak 2020 yılı izin sezonu Covid-19 pandemisinden dolayı diğer yıllardan çok farklıdır.

Fakat bakıyoruz, halkımız bu yaz tatilini de halen Türkiye de geçirmeye hazırlanıyor.

Birçok Avrupa ülkesi Türkiye’ye seyahat uyarısı yapmaktadır. Ülkeye gidip gelen insanlar için bu dönüşten sonra 14 gün karantina uygulamasını beraberinde getirir. İzin sürecinde yeni dalganın gelmesiyle birlikte tekrar kısıtlamalara da gidilerek belli ülkelerden Avrupa’ya giriş de yasaklanabilir. Böylelikle zamanında işe veya okula dönmeme riski de mevcuttur.

Ayrıca bizim Iç Anadolu’daki Kürt köylerinden, daha Covid-19’un ulaşmadıĝı yerler var. Ayrıca hepinizin bildiĝi gibi Avrupa’ya göç dolayısıyla, köylerimizde sadece yaşlılar kalmıştır. Izine gidenler, köylerde yaşayan yaşlı insanlar için Covid19 riskini arttırmaktadır.

Türkiye’nin Covid-19 eksenli sağlık politikası başından beri Tabipler Birliği’nin de defalarca dile getirdiği gibi uluslararası standartlardan yoksundur. Tüm Türkiye’de salgın devam etmektedir.

İzine gidenler hem kendileri hem oradaki yaşlı halkimızı için Covid-19 riskini artırmaktadır.

PKAN olarak, Covid-19 pandemisinin yarattığı sonuçlar ve koşullar nedeniyle, halkımıza ülkede izin yapmaktan vazgeçme çağrısı yapıyoruz.

Sağlığınız / sağlığımız için, bu sene ülkede izin yapmaktan vazgeçin!.

PKAN adına

Dr. Zeynep Binici