Civîna Gundê Celikan

Gundê Celikan (Kirkpinar) ji bo şevekê çekin careke din hatin cem hev!
Celikanên ku ev çend sal in nikarin werin cem hev, li hev civîyan û ji bo şevekê dest bi xebatê kirin.
Civîn li nêzî bajarê Troisdorf ê Elmanyayê bi beşdariya 20 kesî pêk hat.
Di civînê de, komîta amedekar li ser dem, cih û programê sekinȋ û ji nirxandinên hevpar şûnde biryar hat dayîn ku li bajarê Kolnê ê Almanya di 29’ê nisanê de, bi beşdariya Celikanên li çar aliyê Ewropa dijîn ji bo ku hesreta xwe sivik bikin û herwiha ji bo xurtkirina tekilîyên xwe bi gundên xwe re berdewam bikin û ji bo pêşxistina çanda hevgirtinê geş bikin, ê careke din werin cem hev.
Komita amedekar biryarek din jî aşkere kir, ev jî li derdorê Kolnê ji bo saziyeke navendî ku bikaribin li hev bicivin dest bi lêgerîna cihekî kirine.
Herwiha PKAN-Almanya bi du rêveberê xwe beşdarî civînê bû û daxwazên xwe yên hevgirtinê anîn ziman, divê were zanîn ku girîngîya vê yekîtiyê anîne ziman û bal kişandin ser girîngiya xebata hevpar.
Celikan’lılar bir gece için yeniden bir araya geldi.
Son bir kaç yıldır bir araya gelemeyen Celikan’lılar,yaptıkları toplantıda tekrar bir gece yapmak için start verdiler.
Toplantı, Almanya’ nın Troisdorf yakınlarındayaklaşık 20 kişinin katılımıyla gerçekleşti.
Toplantının tertip komitesinde yer alanlar; tarih, yer ve programa ilişkin değerlendirmeler çerçevesinde ortak bir kararla, 29 Nisan 2023 tarihinde Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşecek. Tüm katılımcılar bu programla;Avrupa’da yaşayan Celikan’ lıların katılımıyla daha önceki yıllarda olduğu gibi tekrardan bir araya gelerek hasret gidermelerinin yanında köyleriyle olan bağlarını güçlendirmeleri ve dayanışma kültürünün geliştirmelerini amaçladıklarını belirttiler. Ayrıca Köln civarında bir araya gelebilecekleri bir merkezi kurum için yer arama çalışmalarına başladıklarını ifade ettiler.
PKAN-Almanya adına iki yönetici toplantıya katıldı, ayrıca toplantıda dayanışma dileklerini sunuldu. Bu toplantıda birlikteliğin önemivurgulanarak birlikte çalışmanın daha da önemli olduğunun altı çizildi.