Danimarka Meclisinde Newroz Konferansı! 

 

20 mart 2023 tarihinde, Danimarka Meclisinde Newroz Konferansı müşterek salonda düzenlendi. 

Konferensın açılışını Enhedslisten Milletvekili Søren Søndergaard bir dakikalik sayğı duruşuyla başlatı. Søndergaard Konferans teması Lozan-Antlaşması ve 100 yıl sonra Kürtler için ortaya çıkan sonuçları değerlendireceklerini belirtti.  

 

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus  İsveç’çe geniş bir sunumla Lozan Antlaşması ve 100 yıl sonra Kürtler için ortaya çıkan sonuçları değerlendirdi. Karamus, Lozanda Kürtler yoktu, fakat temsili Kürtler varmış gibi Türkiye tarafından göstermelik bir senaryo sahnelendi.  

Ahmet Karamus sunumunda 2. dünya savaşın galip ülkeleri, Kürtlerin , Ermenilerin ve İsrail’in bir statüye kavuşması için ortak bir söz birliğine vardılar. Daha sonra , galip ülkelerin ulusal ve uluslararası çıkarları vede ticari kaygıları ön planda tuttulduğundan dolayı Kürtlerin uluslararası arenada istenilen düzeyde örgütlü bir temsilin olmaması kayıp bir 100 yıl yaşandı. Lozan’dan günümüze Kürdistanı işgal eden gerici ve despot Ortadoğu zihniyeti Kürtler üzerinde katliam, demografi değişikliği ve assimilasyon politikalarını uygulamaya devam etmekteler.  

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus sunumun bitiminde Danimarkalı gazeteci ve Kürt sorununa ilgi duyanlardan gelen sorulara cevap verdi.  

Platforma Kurden Anatolıya Navin PKAN, Eşbaşkan Ahmet Gezer, Orta Anadolu Kürtlerin kısa tarihsel geçmişini , cografi konumlarını ve PKAN’ın 8 yıllık çalışmalarını anlattı.  

PKAN Eşbaşkanı Ahmet Gezer , Danimarka Parlamentosuna çağrıda bulunarak Anadil Eğitimi verilmesi talebinde bulundu. 

Danimarka Sosyalist Parti temsilcisi Karsten Hønge, Sosyalist Parti olarak Kürtlerin mücadelesini ve hak ettikleri statüye kavuşmaları için desteklemeye devam edeceklerini belirti.  

İbrahim Benli ,Birlik Listesi Kürdistan Dayanışma Grubu adına çalışmaları , AKP-ve MHP ırkçı zihniyetinin Bursaspor Amed maçında yaşanan planlı ve proğramlı trübin sahnesine konan gösterimin anlamını anlattı.   

İranlı aktivist Nahid Riazi, Jina Mahza Aminin İranlı ahlak polisi tarafından tuttuklanması ve  katledilmesinden sonra İran ve Rojhilata yaşanan kadın direnişini anlattı.   

 

 Küresel Yaşlılar, Helsinki Komitesi ve SOS Racisme (Irkçılığa karşı Mücadele) temsilcileride birer konuşma yaptılar.   

Konferans Enhedslisten Milletvekili Søren Søndergaard kapanış konuşmasıyla sona erdi.