DEDEF ve ADEF: 4 Mayıs Dersim 1937-38 Tertelesi Günü ilan edilsin

PİRHA-Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) 1937-38 Dersim Soykırımı’na yönelik ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu Kararı ile alınan karar çok açıktır. Bir bölgenin, bir halkın planlı ve sistemli olarak yok edilerek soykırım uygulanmasıdır” denildi. 

Dersim Tertelesi’nin 84. yılı. 4 Mayıs 1937’de Bakanlar Kurulu’nda bir harekat düzenlemesi kararı alınmıştı. Bu karar ile Dersim Katliamı resmi olarak başlatılmıştı.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim Tertelesi’nin 84. yıldönümünde yaptıkları açıklama ile tertelede hayatlarını kaybedenleri anarak katliamcıları kınadı.

“TARİHİMİZİN, KÜLTÜRÜMÜZÜN, DİLİMİZİN VE İNANCIMIZIN YAŞATILMASINI İSTİYORUZ”

4 Mayıs Dersim 37-38 Tertelesi gününde ölülerimiz ve kayıplarımız için dua etmek, onların anısına mum yakmak ve sosyal medya üzerinden çeşitli şekillerde anmalar ve buna bağlı olarak bulunduğumuz yerlerde yaratıcı bir dizi anma metotlarını gerçekleştirmek istiyoruz. Coğrafyamızda yaşanan katliamların bilinmesini, tarihimizin, kültürümüzün, dilimizin ve inancımızın yaşamasını veya yaşatılmasını istiyoruz. 4 Mayıs’ın Dersim 1937-38 Tertelesi Günü olarak kabul edilmesini ve ölülerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz.

“DERSİM SOYKIRIMINI TEŞHİR ETMEYE VE SOYKIRIMDA YİTİRİLENLERİ ANMAYA ÇAĞRI”

Dersimde katledilen on binlerce masum insanı anmak ve başka Soykırımların yaşanmaması için, Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) ve Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) olarak, başta Dersim, İstanbul ve Türkiye’nin bir çok ilinde ve Avrupa’nın belli merkezlerinde pandemi şartlarına bağlı olarak basın açıklaması ve anma etkinlikleri düzenlemeye, tüm demokratik kurum , dernek üyelerimizi ve Dersim dostlarını 4 Mayıs tarihinde bulundukları yerlerde, evlerinde  19.37’de mum yakarak ağıtlar söyleyerek sosyal medya üzerinden yaygın paylaşım yaparak, Dersim Soykırımını teşhir etmeye ve soykırımda yitirdiklerimizi saygıyla anmaya çağırıyoruz.

Talepler şöyle sıralandı:

  • Arşivler Açılsın.
  • Dersim ismi iade edilsin.
  • Dersim halkından özür dilensin.
  • Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.
  • Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.
  • Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın.
  • Dersimdeki doğayı talan projeleri iptal edilsin!

Alıntı: Pirha , PirhaHaber ajansı