Değerli Orta Anadolu’lu hemşerilerimiz !

Hepinizin bildiği üzere ülkemiz bugün itibariyle zorlu bir süreçten geçmektedir. Sömürgecilerin halkımızı topyekün bir imhanın hedefine getirdiği bu süreci iyice bilince çıkarmamız durmunda sonuçları tarihsel boyutta olabilecek büyük trajediler kaçınılmaz olacaktır.

 

Seçim siyaseti başta olmak üzere, artık yönetilemez bir hale gelmiş olan iç gündemi susturabilmek adına gittikçe pervasızlaşan egemenler, halkımıza karşı en kirli duruşu sergilemekten imtina etmemektedirler. Mevcut siyasetin yöneticileri siyasal argümanların yetersiz kaldığı noktada küfür ve hakaret üzerinden agresiv bir saldırı iklimi yaratmaktadırlar. Ülkemizin adından tutalımda, halkımızın milyonlarcasının iradesi ile mecliste temsil görevi yapan vekillerimize ve HDP’ye her gün hakaret, saldırı ve itibarsızlaştıran ağır bir saldırı dili kullanılmaktadır.

 

Kürt halkının önderine ugulanan insanlık dışı tecriti hepiniz yakından biliyorsunuz. Ve bu ağır tecritin kırılması için bedenlerini açlığa yatıran yüzlerce insanımızın kararlı eylemliliğini de yakında takip ediyorsunuz. Hemşerimiz Hakkari HDp milletvekili sn Leyla Güven’in adeta sömürgeci sistemin tümüne kafa tutan büyük ve kararlı eylemliliği kürt halkı nezdinde adeta yeni bir milada tekabül etmektedir.

Hiç şüphe yok ki Leyla’nın ve arkadaşlarının bu soylu eylemi bir yandan sömürgeci siyaseti red etmek anlamına gelirken diğer yandan kürt halkı olarak bizlerin de 40 yıllık mücadelenin soylu mirasına daha sıkı ve daha güçlü sahip çıkmamızı farz kılmaktadır.

Ülkemiz, topraklarımız ve toplumsal değerlerimiz bu denli bir işgal ve tecavüz altında iken Leyla Güven ve arkadaşlarının eylemliliği hiç şüphe yok ki daha anlamlıdır ve bizi görevlerimize daha sıkı sarılmaya mecbur kılmaktadır.

 

Yüzyıllardır asimalsyon ve türkleşmeye direnen Orta Anadolu kürtleri olarak atalarımızdan bize bir miras olarak bu direnme kültürünü bugünde büyük bir kararlılıkla sürdürmek için PKAN çatısı altında yürütmek ve halkımızla daha özgür yarınlara yürümek kararlılığımızı huzurlarınızda bir kez daha dile getirmek isteriz. PKAN bugün ve önümüzdeki süreçte sizlerinde güçlüdesteği ile Orta Anadolu Kürtlerinin en özgün ve en cesur temsil gücü, iradesi olmaya devam edecektir.

 

Bu gerçekler ışığında kongrenizi selamlıyor ve Danimarka’da yaşayan halkımızı saygıyla selamlıyoruz.

Bijî berxwedana Leyla Güven

Bijî azadiya gelê kurd

Bijî PKAN

PKAN Eşbaşkanları Meliha Doğan ve Kadir Çelik