DTK’den Güven açıklaması: Duruşu bize tercüman oldu

DTK’den Güven açıklaması: Duruşu bize tercüman oldu; DTK kriminalize edilmek isteniyor.

DTK, Eşbaşkanları Leyla Güven’in tutuklanmasına yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Güven’in ‘demokrasiden, barıştan, halklarımızın kardeşçe bir arada yaşamasından, huzur ve istikrardan yana olan tüm kişi ve kurumların duygularına tercüman olmuştur’ denilen açıklamada, ‘Son yıllarda DTK’nin AKP ve ona bağlı ‘yargı’ mekanizmaları tarafından kriminalize edilerek, demokratik siyasetin dışına itilmek isteniliyor’ denildi

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Türkiye’nin Efrin’e yönelik saldırılarına karşı gösterdiği tepki ve yaptığı açıklamalar nedeniyle tutuklanan Eşbaşkanları Leyla Güven’e ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin son derece kritik bir eşiğe ve uçuruma doğru hızla sürüklendiğine işaret edilen açıklamada herkesin Efrin’e yönelik saldırıya tepki göstermesi çağrısında bulunuldu.

 

‘AKP, DTK’yı demokratik siyasetin dışına itmek istiyor’

 

Güven’in topluma karşı sorumluluğunu yerine getiren bir siyasetçi olduğu vurgulanan açıklamada, “Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Sayın Leyla Güven, Efrin’e askeri müdahale ve işgal girişimine karşı yaptığı açıklamalarla, gerek Kürdistan halkları, gerekse de demokrasiden, barıştan, halklarımızın kardeşçe bir arada yaşamasından, huzur ve istikrardan yana olan tüm kişi ve kurumların duygularına tercüman olmuştur. Bu duruşunu, insan olmanın, demokrat olmanın ve demokratik siyaset yapan bir kurumun Eş Başkanı olmanın gereği olarak ortaya koymuştur. Son yıllarda DTK’nin AKP ve ona bağlı ‘yargı’ mekanizmaları tarafından kriminalize edilerek, demokratik siyasetin dışına itilmek isteniliyor. Demokratik Toplum Kongresinin, kuruluşundan bu yana tamamen demokratik ve barışçıl siyasetin öngördüğü sınırlar içerisinde, halklarımızın eşit, adil ve kardeşçe bir düzende yaşamaları için, son derece şeffaf, kamuoyuna ve basına açık çalışma yürüten demokratik bir kurum olduğu yadsınamaz bir realitedir. Bu niteliğinden ötürüdür ki, gerek Türkiye demokratik, barışçıl ve insancıl çalışma yürüten kurum ve kişiler, gerekse de uluslararası toplum ve kurumlar nezdinde kabul görmüş, saygın bir yer edinmiştir.”

 

‘Türkiye karanlığa sürüklenmek isteniyor’

 

AKP-MHP ortaklığının bütün demokratik muhalefeti boğmak istediğine değinilen açıklamada şunlar ifade edildi: “Bu amaçla, gerek yaptıkları açıklamalar, gerekse de sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar nedeniyle yüzlerce savaş karşıtı insan gözaltına alınmış birçoğu tutuklanmıştır. Türkiye’de faşizme, diktatörlüğe, insan hakları ihlallerine, savaşa ve demokratik yaşama müdahale edilmesine karşı her zaman barışçıl, insancıl ve demokratik bir mücadele yürüten, Türkiye sivil toplum örgütlerinin yüz akı olan Türkiye Tabipleri Birliği yöneticilerinin savaş karşıtı açıklamaları nedeniyle gözaltına alınmaları gerçeği de Türkiye’nin nasıl bir karanlığa sürüklenmek istendiğinin en açık göstergesidir.”

 

Açıklamada ayrıca herkesin savaş karşısında mücadeleyi yükselterek, TTB yöneticilerine ve Güven’e yönelik haksızlığa sessini yükseltme çağrısı yapıldı.

Alıntı: Özgürlükçü Demokrasi