H. Mehmet Bozdağ’dan Mektup-8 / Ahmed Gezer

Güne başlarken coşkulu, neşeli bir rojbaş (iyi günler-günaydın) tüm hane halkına sirayet eder. Hiç tanımadığınız bile karşıdan gelirken gül oda en azından tebessüm eder. Esne , karşındaki de esner. Yani umut , inanç, cesaret vb. Tüm duygular bulaşıcıdır. Işte tam kriz dönemlerinin bir özelliğide ”girdiklerindeki küçük küçük farkların, çıktıklarında yerini akıl almaz büyüklükteki farklara bırakabilmesidir”. O zaman dem umudu’ inancı büyütme demidir. Dem ayrıştıran olumsuzluyan değil, kucaklayan sevgiyi büyütme demidir.en önemliside ruhumuz, zihnimize sevgi, dayanışma, inanç egemen değil ise başarılı olamayız. Inanç, sevmek yüce değerlerdir. Güven duymak….

Sevgili Ahmet , daha devam edecek olur isem , başka bir mektuba bir şey bırakmıyacağım.J Dışarda iken 102 kilo civarındaydım ciddi beni zorluyordu. Lakin sürekli dışarda başka illerde olunca düzensiz beslenmenin sonuçlarıymış. Cezaevinde düzene girince ve günlük tahminen 10 kilometre yürüyünce hızla kilo verdim. Tabi en önemli faktörlerden biride ekmek yememeye başlamıştım. Hamur , şekerden uzak kalınca, yürüyünce hızla şimdiki 74 kiloya düştüm. Bu idael kilo oldu. Bel ağrılarım,boyun fıtığım, tansiyon, kolestrol sorunum çok istikrarlı seyrediyor. Birde ,en büyük zevkimiz voleybol haftada 3-4 gün oynuyoruz. Tabi bizim ihtiyar takımı, (ben ve A.) üç kişilik gençler takımını sürekli yeniyoruz J. Gerçi bu yıl 4-5 kez kazandılar. Alışık olmayınca daha bir hırslı oynamaya başladık. Ilk tuttuklandığımda burada 4 koğuşumuz vardı. Iki koğuş HDP Mersin, Adana ,Konya yani tuttuklular koğuşu , iki koğuşta hükümlüler koğuşu, onlar bizlerden önce olan eski arkadaşlardı. Her koğuş çok kalabalıktı ve yerlerde yatılıyordu. Aynı ranzada iki kişi yatıyordu. Mersin, Adana ve Konya grubu ben ve B dışındakiler tahliye olunca ve eski arkadaşların bir kısmını Patnos ve Kayseri Bünyan’a götürülünce tek koğuşta birleştirdiler. Bu arada cezası biten arkadaşlarda gidince 5 kişi kaldık.  

Cezaevi koşullarına göre bir düzen , yaşam. Zamanın yetmediği çok an var. Her an okuma, ne güzel bir dünya bu okuma. Bilgi çok olgunlaştırıyor, dışarının pratik koşturması bu duyguyu unutturmuştu. O günlerin acısını çıkarıyorum J. Işte böyle…. Kendinize iyi bakın, kısırlıktan dedikodudan uzak durarak, bir derviş olgunluğuyla sevgiyi, inancı, umudu büyütün. Aileyi, yoldaşlığı dostluğu büyütün. Tüm güzel insanları, emekçi, inançlı insanları, fedakar aileleri hasretle kucaklıyor ve selamlarımı yolluyorum. Dayanışma için, moral desteği için herkese teşekkür ediyorum. Yine Orta Anadolu insanların şahsında tüm hepinize selam ve sevgilerimi yolluyor, iyiki varsınız, sevgiyle sağlıcakla, umutla inançla kalın.

H. Mehmet Bozdağ

( Karaman M Tipi Kapalı Cezaevi )