IRKÇI SALDIRILARI KINIYORUZ!

IRKÇI SALDIRILARI KINIYORUZ!

Irkçı saldırıların ana ekseni, Kürt kimliği  ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilmektedir.

Uluslar arası kurumlar , Avrupa İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, ırkçılığı şiddetle ret eder ve ırkçılığın bir hastalık olduğunu tanımlar. Fiziksel ve sözlü ırkçı davranış ve beyanlarda bulunanlara ağır cezalar verilir.

AKP ve MHP Hükümetinin ırkçı ve tekçi politikaları , kimi kesimlere cesaret vermekte ve neticesinde 50-60 kişilik gruplar halinde Anadoluya mevsimlik işçi olarak gelen Kürt kardeşlerimize ve Kürt diline ırkçı saldırılar gerçekleşmektedir. 

Son 3 ay içerisinde Anadolu’da yaşananlar!

  1. Konya Meram İlçesinde Kürt aileye yönelik saldırı gerçekleşti.
  2. Diyarbakır ve Mardin’den Afyon’a mevsimlik tarim işçisi olarak giden işçiler Kürtçe konuştukları aileye yönelik silahlı saldırıda 2 si ağır 4 kişi yaralandı.
  3. Ankara Altındağ İlçesinde Kürt aileye yönenilik silahlı saldırıda , 2 si ağır 4 kişi yaralandı.
  4. Konya Meram İlçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleşti ve 1 kişi yaşamını yitirdi.

Irkçı saldırıların ana ekseni, Kürt kimliği  ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilmektedir.

Son dönemlerde , sıklıkla yaşanan Kürtçe dilinin kullanımı nedeniyle benzeri linç girişimi , nefret söylemi ve saldırlara maruz kalındığı görülmektedir.

Şiddet ve kutuplaşma dilinin kullanılması, benzeri ırkçı saldırıların gerçekleşmesinde etkili olmaktadır. 

 Kadim Anadolu mozaiği, bir çok medeniyete beşiklik etti. Halklar bir arada, yazılı olmayan anayasa kuralları gibi bir birlerinin hakkına , hukkukuna ve kültürlerine sayğı gösteriyordu. Halklar sınırsız , sorunsuz omuz omuza yaşıyorlardı, hem kendillerini hemde komşularını koruyorlardı.

Türkiye Cumhuriyeti, ırkçı , istilacı ve tekçi zihniyet , diğer halkları tehcir, sürgün ve asimilasyon politikaları uygulamaya devam etmektedir . Anadolunun tek sahibiymiş gibi hareket etti ve bu çerçevede politikalarını bugünde devam ettirmektedir.

MARDEF (MARAŞ DEMOKRATİK DERNEKLER FEDERASYONU)

DİK (DERSİM İNŞAA KONGRESİ)

PKAN (PLATFORMA KURDÊN ANATOLİYA NAVÎN) olarak bizler, Kürt kimliği ve Kürtçe diline ilişkin her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan ve halkların barışını dinamitleyen açıklamlardan vazgeçilmesini ,saldırılarla ilgili hemen ve etkin bir şekilde soruşturma yürütülmesini talep ediyoruz.

Kürt kimliği ve Kürt dilini kullanmaktan dolayı saldırıya maruz kalmak bir insanlık sorunudur.

Bundan dolayı Maraşlı, Dersimli ve Orta Anadolu Kürtleri olarak ,Kürt kimliğine ve Kürt diline yönelik yaşanan ırkçı saldırıları şiddetle kınıyoruz.

PLATFORMA KURDÊN ANATOLİYA NAVÎN (PKAN)

DERSİM INŞA KONGRESİ (DİK)

MARAŞ DEMOKRATİK DERNEKLER FEDERASYONU (MARDEF)