İsrail ve Filistin Savaşı

Gün geçmiyor ki, yeni bir savaş, yeni bir saldırı haberi gelmesin. En önemlisi bu olayların çoğunluğu coğrafyamız Orta Doğu’da oluyor.

Daha birkaç gün öncesinde PKAN olarak Rojava’da sivil halkı hedef alan saldırıya yönelik yaptığımız kınama açıklaması tazeliğini korurken, bu kez de Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısı akabinde İsrail’in çok sert karşılık vermesi başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere binlerce insanın yaşamını yitirmesi hepimizi derinden sarsmıştır.

Tüm dünyanın canlı olarak izlediği savaşta İsrail’ in; hastane, su şebekeleri   ve altyapıyı hedefleyen, Gazze’de zaten açık bir cezaevinde yaşayan milyonlarca Filistinli’nin, daha önce de kendi ülkesinde mülteci duruma düşmesi yetmiyormuş gibi, sığınmak zorunda kaldıkları yerlerde bugüne kadar, emek çaba ve dayanışmayla kurdukları barınakların altında kalarak yaşamlarını yitirmeleri, hepimizi öfkelendirirken, insanlığın tükendiği noktada, vicdanımızı yeniden sorgulama ve çaresizliğimizin nedenlerini anlamaya ve bunu tüm insanlık olarak nasıl aşabilmemiz gerektiği gerçeği elbette bizi de ilgilendirmektedir.

PKAN olarak, Filistin halkının meşru mücadelesinin reva olduğunu belirtirken, Hamas’ın sivil, savunmasız  insanlara yönelik saldırılarını kınıyoruz.  Öte yandan yukarıda da belirttiğimiz gibi; acımasız bir şekilde her türlü tekniği kullanarak modern silahlarla, uluslararası savaş hukukunu da göz ardı ederek İsrail’in Filistin’e saldırısını da şiddetle kınıyoruz.

Ulus devlet mantığının, yaşadığımız bu son olayla iflasına bir kez daha tanık oluyoruz. Bu anlayışın toplumları felakete götürdüğünü, acı ve göz yaşından başka bir şey getirmediğini hüzünle izliyoruz.

Çözümün ortak yaşam kültürünün hayata geçirilmesinden geçtiğini, halkların birbirlerinin diline, kültürüne, kimliğine ve varlığına karşılıklı bir saygı göstermesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu vesileyle PKAN olarak, acil  İsrail’in saldırılarını derhal durdurmasını, Filistin halkının yaşadığı yerlere geri dönmesinin sağlanmasını belirtirken; tüm insanlığın İsrail,  Filistin halklarının barışına katkı sunmaya,  yine Kürt halkının özgürlük,  barış ve demokrasi taleplerine de sahip çıkmaya davet ediyoruz.

PKAN-PLATFORMA KURDÊN ANATOLİYA NAVÎN