Kamuoyuna

Uzunca bir süredir karanlık bir süreçten geçmekteyiz. Halkımızın kimliğini inkar eden, dilini yok sayan ve kültürünün gelişmemesi için zoru dayatarak engellemeye çalışan işgalci güçler; son olarak Rojava’da hedef gözetmeksizin kadın, çocuk ve sivil demeden yeni bir katliam yaptı. Katliamın gerekçesini İstanbul Taksim’de sivillere yönelik “Terörü” gerekçe göstererek saldırıyı meşrulaştırmak istemektedir.

Oysa saldırın hemen akabinde hedef gösterdikleri PKK ve PYD’nin saldırıyı kınaması ve sivillere yönelik bu saldırının kabul edilemez olduğunu belirtmiştir. Bu açıklamalara rağmen AKP-MHP faşist hükümeti, bu karanlık terör eylemini bahane ederek tüm dünya kamuoyu önünde, nerede Kürt halkının kazanımları varsa oraya saldırı gerçekleştirmiştir.

Görülüyor ki içeride ve dışarıda sıkışmış olan AKP-MHP faşist hükümeti, bu saldırılarını seçimler öncesi devam ettirecektir. Bu saldırıların sonuçsuz kalacağı, yakın tarihe bakılarak da anlaşılabilir, çünkü Kürt halkı bu saldırılara her zman cevap olmuştur. Bu vesileyle halkımızın bu saldırıları boşa çıkaracağına güvenerek tepkisini bulunduğu her alanda güçlü şekilde dile getirmeye çağırıyoruz.

Yine uluslararası güçleri demokratik kamuoyunu bu saldırıları kınamaya ve güçlü tepkilerini ortaya koymaya davet ediyoruz.

Platforma Kurdên Anatoliya Navîn

PKAN