Lêger filminin galası yapıldı

Orta Anadolu Kürt Platformu PKAN tarafından hazırlanan sinema – belgesel filmi LÊGER, gösterime girdi. Yönetmenliğini Esin Akgül Güneş ve Ömer Leventoğlu’nun üstlendiği bu proje, pandemi nedeniyle 3 yıl devam etti. Belgesel filmi, PKAN’ın öncelikli projesiydi.

LÊGER belgeseli, ilk olarak 8 Ekim 2022 tarihinde Almanya’nın Düsseldorf kentindeki Metropol sinemasında bulunan Filmkunstkino salonunda izleyiciyle buluştu. Uzun süredir beklenen LÊGER belgeselinin gerçekleştiği Filmkunstkino salonu, yoğun izleyici kitlesiyle doldu. Öte yandan büyük ilgi gören LÊGER belgeselinin, izleyici kitlesinin çoğunluğunun kadın ve gençlerden oluşması dikkat çekiciydi. Bu da asimilasyona ve Orta Anadolu Kürtleri
Kimdir? Sorusuna karşı belgeselin genç kitle tarafından ilgi görmesi gayet anlamlıydı. Belgesel, Orta Anadolu Kürtleri üzerine ilk kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyor. PKAN, asimilasyona, inkara ve yok sayılmaya karşı gerçekleştirdiği LÊGER filmini birkaç gün önce
Süleymaniye’de evinin önünde suikast sonucu katledilen, Orta Anadolu Kürt’ü şehit Nagîhan Akarsel’e atfetti. PKAN’ın kuruluşunun öncelikli amaçlarından beyaz katliam olarak da adlandırılabilecek olan asimilasyona karşı çalışma mücadelesi yürütmektir.

PKAN, asimilasyona karşı kendi tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarmak için başka projeleri de hayata geçiriyor, ayrıca çalışma ve faaliyetleri benzeri projelerle devam ediyor. Bunlar; bir sinema, iki televizyon belgesel çalışmasıdır. Ayrıca bitirme aşamasında olan diğer bir proje ise; Orta Anadolu Kürtleri’nin daha önce hiç yayınlanmamış eski türküleri kaydedip kazandırarak, arşivlemeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte PKAN çalışmalarıyla, atalarımızın her zaman cevabını aradığı ve aralarında: “Anadoluya neden, nereden ve ne zaman geldik? Hangi şartlarda gelip, nasıl yaşama tutunduk?” Soruları da yer almaktadır.

Nitekim PKAN olarak kültürümüzü, folklorumuzu ve dilimizi bizden sonra gelen nesillere aktarmak ve arşiv haline getirmek istiyoruz. LÊGER belgeselinin temel amacı, Orta Anadolu Kürtlerini hem ülke içinde hemde ülke dışında tanıtmaktır. PKAN, bu belgesel ile Orta Anadolu Kürtleri tarafından sevilen Murat Bozlak’ın dileklerini ve hayallerini gerçekleştirirken, direnişiyle sembolleşen Leyla Güven’in umutlarını güçlendirmektedir.

LÊGER belgesellerine sponsor olan, destek veren ve bizimle olmayı tercih eden herkese teşekkür ederiz.

Orta Anadolu Kürtleri Platformu PKAN.