Leyla Güven açlık grevine başladı!

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven bulunduğu Diyarbakır E tipi cezaevinde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Leyla Güven bulunduğu Diyarbakır E tipi cezaevinden bir açıklama yaptı, açıklamasını aşağıda yayınlıyoruz.

Toplumsal barışın zaman kaybetmeksizin sağlanması için bu ülkede yaşayan herkesin üzerine düşeni yapması insani bir görevdir. Ülkemizin en temel ve köklü sorunlarından olan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözümünü sağlamak için çaba sahibi olan Sayın Abdullah Öcalan uzun süredir ağır tecrit koşulları altında tutulmaktadır. Bu durum, mevcut çatışmalı ortamı derinleştirdiği kadar, halklarımızın ortak yaşam koşullarını da tehlikeye atmaktadır. Halk tarafından seçilen bir milletvekili olarak, toplumsal barışa bir katkıda bulunmak ve halkımızın bana vermiş olduğu sorumluluk gereği, Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılarak, çatışmalı ortamın sona ermesi için koşullarının bir an önce iyileştirilmesi, ailesi veya avukatlarıyla görüşmesi gerektiğini belirtiyorum. Halk tarafından seçilmiş bir vekil olarak yukarıda belirttiğim hususlardan kaynaklı özgür irademle açlık grevine başladım. Bunun da son derece insani ve ahlaki bir görev olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu eylemin cezaevi idaresine ve kamuoyuna hiçbir zararı olmadığını ve suç teşkil etmediğini belirtmek istiyorum.”

Leyla Güven, Türkiyenin Afrin saldırısı ve işgalinde Demokratik Toplum Kongre (DTK)  Eşbaşkanı olarak bir basın açıklması yapmıştı. Basın açıklamasından sonra tuttuklanmıştı. 24 haziran 2018 genel seçimlerinde Hakkariden 1. Sıra Milletvekili seçildi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ  DEVLETİ KENDİ HUKUKUNU UYGULAMIYOR.

Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari’den % 70 oranında oy almıştı. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği Milletvekiliği yasama dokunulmazlığı var. Mahkeme Leyla Güven ilk önce tahliye kararı verdi, daha sonra tuttukluğunu  devami ve yurt dışına çıkış yasağı kararını verdi.

LEYLA GÜVEN ORTA ANADOLU KÜRTLERİNDEN

Leyla Güven 1994 yılında itibaren HDP geneleğinden gelen Partilerde görevler yapt. Daha sonra Adana Seyhan Küçükkili Beldesi Belediye Başkanlığı ve Viranşehir Belediye Başkanlığı yaptı. Leyla Güven Konya Cihanbeyli Yapalı Köyü/ Mahallesi doğumludur.