LEYLA GÜVEN ONURUMUZDUR

LEYLA GÜVEN ONURUMUZDUR

PKAN Meclis Yönetimi periyodik toplantısını Danimarka’da gerçekleştirdi. PKAN’ın 6 Avrupa ülkesin’den 20 Meclis üyesi’nin katıldığı toplantı sonucunda Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevi’nin 42. Gününde  4. bildirisini yayınladı.

2013’de başlayan ‘Barış Süreci’ 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarıyla beraber, ‘Derin devlet ve Erdoĝan ittifakı’, halkların iradesini yok sayarak, yeniden seçime gidip süreci savaşa evirdi. Suruç, Ankara ve Diyarbakır da katliamlar yapılıp halk sindirilmeye çalışıldı ve 1 kasım seçimlerine, AKP yeniden tek başına iktidara gelecek şekilde müdahelede bulunuldu.

15 Temmuz 2016 da Fetullah Gülen hareketinin arkasında olduğu iddia edilen darbe girişimi bahane edilerek, yüzlerle ifade edilebilecek demokrat örgüt ve yayın kapatılıp, binlerce demokrat insan işinden edilirken, Türkiye’de eşi görülmemiş derecede faşizan uygulamalara başlandi. An itibariyle Türkiye’deki faşist iktidar, insanlarin özgürce yaşam değil, nefes almalarɪna dahi imkan tanɪmɪyor.

Derin devlet ve Erdoğan ittifakı, bir dereceye kadar kendisini başarılı sayabilir. Ama hiçbir Kürt ve demokrat umudunu kaybetmemiştir. Derin devlet ve Erdoĝan ittifakı nasıl bir siyasi gelenek ile karşı karşıya olduĝunu anlamamış olsa gerek.

Umudun yok edildiği, çaresizliğin insanlara dayatılıp teslimiyetlerinin istendiği yerde, Leyla Güven gibi biri çıkar ve canını diktatöre karşı ‘silaha’ dönüştürür; tarihteki örneklerinde olduğu gibi. Canını silaha dönüştürmüş birini hiçbir diktatör ‘silahsızlandıramaz’.

Leyla Güven Orta Anadolulu tipik bir Kürt kadɪnɪdɪr. Almanya’ya bizler gibi işçi olarak göç etmiş daha sonra Türkiye’ye yeniden yerleşerek HADEP sürecinde siyasete başlamɪş ve uzun mücadele sürecinde kendisini geliştirerek, parti yöneticiliĝi, belediye başkanlɪklarɪ, milletvekilliĝi, HDK eşbaşkanlɪĝɪ yapmɪştɪr.

1 Kasɪm seçimlerinde yeniden HDP Hakkari milletvekili olarak seçilmesine raĝmen, içerde rehine olarak bɪrakɪlmɪş, dünya kadɪn hareketine öncülük eden Kürt Kadɪn Hareketinin önemli simalarɪndan biridir.

Bu anlamda, Leyla Güven biz Orta Anadolu Kürtlerinin onuru ve gururudur.

Leyla Güven’in eylemi;

  • Kürt sorunu ekonomik bir sorundur, ulusal bir sorun olsa Kulu ve Cihanbeyli’de de ortaya çıkardı” diyen Bülent Ecevit’in yanıldıĝını gösteren bir direniştir,
  • Bir halkɪn red, inkar ve asimilasyonla yok edilemiyeceĝinin ispatɪ olan Orta Anadolu Kürtlerinin 500 yɪllɪk direnişlerinin en somut biçimde dile getirilişidir.

Leyla Güven’in talebi,

  • Orta Anadolu Kürtlerinin yüzyıllardır korudukları dillerinin üzerindeki sistematik asimilasyon tehdidinin ortadan kaldırılmasınɪn,
  • Kürtlerin yüzyıllık ulusal özgürlük taleplerini ve halkların karseşliĝini gerçekten hayata geçirilmesinin,
  • milyonlarɪn,bütün ekonomik kaynaklarını kendi halkına karşı savaşta kullanan devletin yarattıĝı ekonomik krizden kurtuluşunun

garantisi, yaşanan barış sürecinin iki tarafından biri ve baş müzakerecisi, olan Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldɪrɪlmasɪdɪr.

Başta Orta Anadolu Kürtleri olmak üzere, Kürdistandaki ve dünyanın dört bir yanına savrulmuş halkɪmɪza , Türkiyeli demokratlara, işçillere, memurlara, mazlumlara, mağdurlara, kısaca ilerici insanlığa, Leyla Güven’in hayatımızı, geleceğimizi değiştirecek talebine sahip çıkmaya,

Aynɪ zamanda, yurtdɪşɪnda yaşayan halkɪmɪzɪn, Leyla Güven’in 42. Gününde şu ana kadar, tepki göstermeyen uluslararasɪ kuruluş ve kamuoyunu harekete geçirmeye yönelik derhal eylemliliklere

çağɪrıyoruz.

PKAN
Platforma Kurdên Anatoliya Navîn