Noel’in düşündürdükleri / Şoreş Reşî

Avrupa ve Hıristiyan dünyasında, her sene Aralık ayının 23’den başlayarak Noel Bayramı kutlanır. Noel hazreti İsa’nın doğum günüdür. Bir ay öncesinden belediyeler cadde ve çarşıları renkli Noel Baba heykelleri ile süsler, meydanlara büyük çınar ağaçları dikerek ışıklandırılır, caddelere çeşitli şekillerdeki lambalar asılır. Kısaca şehirler şenlik havasına bürünür. İnsanlar yakınlarına hediye, evlerine bir çam ağacı satın alır, onu süsler, yakınlarına aldığı hediye paketlerini ağacına altına bırakır. Ziyarete gelen akrabalara hediyeleri verilir. Noel günü, yakınlara ve bir ay öncesinden başlayarak, hemen hemen bütün firmalar işçilerine Noel yemeği verir ve vb. Noel’den sonra da yılbaşı gelir. Yılbaşında da benzeri tablolar oluşur, insanlar çeşitli raketleri havaya uçurur, sevdikleri ile en iyi mekanlara giderek şampanya patlatır, kutlar ve mutlu bir şekilde yeni yıla girilir.

Noel ve yeni yılla bağlantılı bütün insanlar birbirine kutlama mesajları gönderir; sermayenin her yönüyle şekillendirdiği ve mutsuz insanlar yarattığı günümüzde bu dilekler elbette değerli ve insanidir. Bu kutlamalara katılmayanlar, hatta karşı olanların bile içini ısıtacak bir hal alır ki hoş bir duygudur. Hıristiyan dünyasına sonradan katılmış olan bizler için bu kutlamalar yüzeyseldir, ‘bulunsun’ edası ile, yaşadığımız toplumun değerlerine saygı icabı, içine girer ve kutlar gibi yaparız. Ama burada doğan çocuklarımız için iş değişiyor. Bu bayramların kültürünü bilen, onunla büyüyen ve arkadaşları ile kutladıkları için daha içseldir. Özellikle kendi kültürümüzü çocuklarımıza aktarmada başarısız olan bizlerin çocukları kendi bayramları gibi kutlar. Evinde İslami kültür ile büyüyen çocuklar bile iki şahsiyetlidir; dışarıda Hıristiyanlar ile kutlarken evde başka bir kimliğe bürünür ve biraz da ezilerek kutlamaz. Çünkü yaşadığı çevre içinde bu durum sırıtır, bakışlar ile hor görülür ve dışlanır.

Özellikle de Noel’in başladığı hafta sosyal medyada çok hareketlenir. Benim en çok tuhafıma giden bizim Kürtler. Birçok insan sosyal medyadan evde yaptığı Noel yemeğini, süslediği ağacı, altındaki paketleri ve evdeki süslemelerini resimleyerek yayınlıyor. Hıristiyan kültürüne, yapılanlara saygı duyuyorum ama doğrusunu söylemek gerekirse Kürtlerin pofpoflu gösterişleri bana ters geliyor. Biz kolayca başkasının kültürünü kabulleniyoruz. Neredeyse atalarımız olan Hititlerin yaptığı gibi her fethedilen ülkenin tanrısını kendi tanrımız olarak görecek ve en üst köşeye alacağız. Yaşadığımız ülkelere entegre olmamız iyi, gereklidir ama bu kendi kültürümüzü kaybetmemiz anlamına gelmemelidir.

Noel ve yılbaşında yaptığımız şahşahlı gösterileri kendi kültürümüz için yapmıyoruz. Dini bayramlarımız çok ve çeşitli olduğu için bir kenara bırakıyorum. Ama bir Newroz bayramımız var ki hemen hemen bütün Kürtler ve komşu halklar tarafından kutlanıyor. Şimdi Noel’e ve yeni yıla gösterdiğimiz bu özeni, ihtişamı kendi kurtuluş bayramımız olan Newroz’a gösteremez miyiz? Uluslar kendi kültürleri ile vardır, güzeldir, saygındır, zengindir ve ruhen rahattır. Bugün yaptığımız gibi, satın aldığımız hediyeleri dağıtma, ziyaretleri yapma, yemekleri yeme ve şenlik düzenlemeyi kendi bayramımızda yapsak daha iyi olmaz mı? Bunu yaparken çocuklarımıza, torunlarımıza ve çevremize daha doğru mesajlar vermiş olmaz mıyız? Kendi kültürü ile büyümeyen çocuğun ne kendisine saygısı, ne de ailesine, ülkesine ve çevresine karşı bir bağlılığı olur.

Noeli ve yeni yılı neşe ile kutladığımız bu günlerde neşenize limon olmak istemem ama biraz düşünmekte fayda vardır. Düşünürken, çocuklarımıza, torunlarımıza, toplumumuza ve çevremizdeki diğer halklara ne gibi bayramlar veya güzellikler bıraktığımızı, kısacası ne ektiğimizi tekrar gözden geçirmeliyiz. Bu nedenle, ortak bayramlarımızı daha fazla nasıl zenginleştirir veya cazip hale getiririz üzerine fazla enerji harcamalı ve kafa yormalıyız…

Önümüzdeki aylarda Newroz var; bizler, ulusumuz ve geleceğimiz için çok önemli bir bayram. Şimdiden planlarımızı yapmalıyız. Çocuklara, torunlara ve akrabalarımıza ne hediyeler alabiliriz? Ne zaman ve kime nasıl yemekler verebiliriz? Nerede kutlayabilirizin planlarını şimdiden yapmak lazım.

Hepinizin Noel ve Yeni Yılınızı en içten dileklerimle kutluyorum!