Ömer Faruk Gergerlioĝlu

Kürt halkının oylarıyla seçilen milletvekillerinin, Meclisten yaka paça atılmaları hepimizin hafızalarında halen çok canlı. Polisin ensesinden tutmasına direnen Orhan Doĝan’ın görüntüsü hiçbir Kürdün unutmaması gereken görüntüdür.

Leyla Güven ve Musa Farisoĝulları’nın milletvekillikleri iptal edildi.

Leyla Güven hapiste.

Ülkenin üçüncü büyük partisinin eşbaşkanları dört yıldır AIHM’nin “hemen serbest bırakılsın” kararına raĝmen hapisteler.

Yani altı milyon oy almak, ülkenin üçüncü büyük partisi olmak ‘Kürd’ü devletin gözünde meşru kılmıyor.

Son örnek Ömer Faruk Gergerlioĝlu…

Ancak 1994’deki Meclisten atılmaladan, Ömer Faruk Gergerlioĝlu’na Kürt tarafında ve dünyada çok şey deĝişti… Devlet tarafında ise hiçbir şey deĝişmedi. Aynı anlayış devam ediyor; “Kürt yok” Bu anlayışın gereĝi olarak Meclisin Ömer Faruk Gergerlioĝlu’nun milletvekilliĝinin iptalinden sonra, HDP için kapatma davası açıldı.

Bu acelenin, bu hırsın sebebi HDP’nin, Ömer Faruk Gergerlioĝlu’nun rejimin sırlarının pul pul dökülmesine sebep olmaları. Rejimin yok dediĝi ‘Kürd’ün var olduĝunu göstermeleri devletin kılcal damarlarına kadar sinmiş en büyük korkusunun gün yüzüne çıkmasına sebep olmuştur.

Aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioĝlu, “başkalarının acısını anlamadan insan olamayız” şiarıyla evlatları kayıp annelerin, çıplak aramaya zorlanan genç kızların, zindanlarda işkence edilenlerin  yanında yer aldı. ‘Başkasının’ onun için milliyetinin, dininin, mezhebinin, sınıfsal aidiyetinin bir önemi yoktu; kendisine insanım diyen için de olamazdı.

Biz PKAN olarak, bu zorlu ve onurlu yolda vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioĝlu’nun yanında yer alıyoruz. Onun ve HDP’nin özlemi olan herkesin kendi diliyle konuşabildiĝi, kendi deĝerleriyle yaşayabildiĝi bir ülkenin yaratılması için üzerimize düşeni yapma sözü veriyoruz.

PLATFORMA KURDÊN ANATOLİYA NAVÎN-PKAN