Orta Anadolu Kürtleri kendilerini AP’de tanıttı

Konferansla ilgili Yeni Özgür Politika’da çıkan haber.

Orta Anadolu Kürtleri Platformu (Platforma Kurdên Anatoliya Navîn- PKAN-E), ilk defa Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda konferans düzenledi. Konferans PKAN-E ile AP Sosyalist Grubu, KNK ve Kürt Enstitüsü’nün ortak çalışmalarıyla yapıldı

Orta Anadolu Kürtleri Platformu (Platforma Kurdên Anatoliya Navîn- PKAN-E), ilk defa Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda konferans düzenledi. Konferans PKAN-E ile AP Sosyalist Grubu, KNK ve Kürt Enstitüsü’nün ortak çalışmalarıyla yapıldı. Konferansta AP Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ulrike Lunacek, AP üyesi Costas Mavrides (DİKO), araştırmacı/yazar Mehmet Bayrak, HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, araştırmacı/yazar Şoreş Reşi ve PKAN-E Sözcüsü Ahmet Gezer ve çok sayıda şahsiyet ve siyasetçi hazır bulundu.

‘Soluksuz ilerliyoruz’

Konferansın açılış konuşmasını yapan, PKAN-E Eşbaşkanı Dilan Biçer “Orta Anadolu Kürtleri olarak, elbette homojen ve statik bir topluluk değiliz. Kültürel ve siyasal asimilasyonun aşındırdığı yanlarımızın yanı sıra siyasal savrulmalara kaptırdığımız yanlarımız da var. Ne mutlu bize ki; ana gövdemiz ve temel sütunumuz sağlam” dedi.

AP Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ulrike Lunacek de Sosyalist Grubun bu konferansı desteklediğini belirterek, şunları vurguladı: “Bu konferansla köklerinizi zenginliğinizi dile getireceksiniz. Avusturya Parlamentosu olarak Türkiye’yi net eleştirdik. Kürtler ve demokratik güçleri açıkça destekliyoruz. Gerek benim grubum ve gerek diğer gruplar, Kürt seçilmişleri ve gazetecilerin serbest bırakılması için biz parlamento olarak çaba içerisindeyiz.”

Mavrides: Avrupa’da bedel ödeyecek

AP’nin Sosyaldemokrat Grubu Üyesi Costas Mavrides ise şunları dile getirdi: “Erdoğan gibi diktatörler ne kadar iktidarda kalırsa Türkiye’dekiler o kadar fazla bedel ödeyecek. Sadece Türkiyeliler değil, Avrupa da bedel ödeyecek. Türkiye’de Kürt halkına karşı sessiz bir soykırım yapılıyor. Biz buna sesiz kalamayız. Kürtleri yalnız bırakmamalıyız” dedi.

HDP Siirt Milletvekili Profesör Kadri Yıldırım da konuşmasında Kürdistan’dan Orta Anadolu’ya doğru olan Kürt göçlerini anlattı.

Araştırmacı yazar Şoreş Reşi de “Kürtler hakları için ayakta ve direniyorlar. Tayyip Erdoğan asimilasyonun insanlık suçu olduğunu söylüyor. En büyük suçu o işliyor” ifadesini kullandı.

Gezer: Yok olmakla yüz yüze

PKAN-E Eş Sözcüsü Ahmet Gezer ise şunları ifade etti: “Orta Anadolu Platformunu’nun amacı, Orta Anadolu’da yaşayan Kürtleri organize etmek. Asimilasyona karşı korumak ve kültürlerini geliştirmektir. Orta Anadolu Kürtleri yok olmakla yüz yüze. Platformumuz bu yok olmayı durdurmak için tüm gücünü harcayacaktır.”

Tarihçi ve Yazar Mehmet Bayrak da benzer konferanslarda bütün kesimlerin temsil edilmesi gerektiğini söyledi. Bayrak, Birnebun dergisinin çalışmalarını örnek gösterdi.

Doğan: Asmilasyona karşı çabamız var

PKAN-E Almanya Eşbaşkanı Dr. Meliha Doğan ise “Avrupa’daki Orta Anadolu Kürtlerinin bir birlik oluşturması, asimilasyona karşı durmak, örf ve adetlerimizi korumak, kültürümüzü korumak ve geliştirmek için çaba sarf eden kurumuz. Bu konferansla birlikte Orta Anadolu Kürtleri ilk defa kendini tanıtıyor ve temsil ediyor. Kürdistan ile bağlarımız ne düzeyde? Bütün bunlar tartışılıp konuşulacak bu konferans buna hizmet edecektir” dedi.

Konferans soru cevap kısmı ardından son buldu.

50