ORTA ANADOLUNUN GÜZEL INSANLARI / Meliha Doğan

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü arifesinde, 5 Avrupa ülkesinde resmi olarak örgütlenmiş, 3 ülkede de dernekleşmesi sürdürülen PKAN ın, gerek kadın eşbaşkan gerekse kadın katılımcı ve üyesi açısından sıkıntı içerisinde olması  hüzün vericidir.

Leyla Güven gibi bir kadın şahsiyetinin çıktığı bu toprakların paradoksudur. Kadınlarımızın yaşadığı hem siyasi hem de ataerkil sistemin baskıları ve bunun akabinde oluşan õzgüven sorunları   onların sosyal aktivitelerden uzak durmalarına sebeb olmaktadır.Avrupa meclisimizde ve ülke meclislerimizde yeralan kadın sayımız bir elin parmaklarını geçmeyen sayıdadır.

Halbuki gerek Avrupa ülkelerinde gerekse Orta Anadolu da örgütlü bir güç ve irade olmama sıkıntısını en çok kadınlarımız ve çocuklarımız yaşamaktadır. Esasen çoğunun gelecekleri ile ilgili hayalleri ve umutları vardır. Ama pek çoğu gelecekleri ile ilgili değişim ve isteklerinin “Örgütlü Güç” ile olabileceğinin idrakinde değildir.

PKAN  kurumu olarak da bunu kadınlarımıza anlatmakta henüz istedìğimiz başarıya ulaşamadık malesef. Halbuki kuşlar bile iki kanatla uçar. Sivil bir toplum örgütünün kadın kanadı yoksa, o artık bir “Erkek” toplum örgütüdür. Bu PKAN içerisinde yeralan pek çok arkadaşımızı belli etmeselerde memnun edebilir. Ama tek kanatla uçmak bizleri ne kadar ileriye gõtürebilir?

Orta Anadoluda yaşayan kadın-erkek tüm Kürtlerin örgütlenmesi onların Avrupa da ve Türkiye de kaâle alınmaları için son derece mühimdir. Ancak bu şekilde gelecekleri ile ilgili söz sahibi olabileceklerdir. Bu da emekle olur ve özelliklede kadınlarımızın emeği ve çalışmalarımızın içerisinde yeralmaları ile olur. Tarih göstermiştir ki

” Kürtlere kürtlerden başka kimse yardım edemez” Onların sözü ise yeterince güçlü ve örgütlü olduklarında dinlenmeye başlar. Sesleri daha gür çıkar. Platforma Kûrden Anatoliya Navin olarak, cefakar kadınlarımızın

“8 Mart Dünya Kadınlar Gününü” nü  kutluyoruz! Hepsine selam ve saygılarımızı gönderiyoruz.

Meliha Doğan PKAN Eşbaşkanı .