PKAN-JIN RÖPORTAJ-3

PKAN-JIN  RÖPORTAJ-3

1.PKAN sizin için ne ifade ediyor, Neden PKAN-JIN?

2.Hangi sorumluluk duygusu ile PKAN-JIN içinde yer aldınız?

3.PKAN-JIN’in  geleceğini nasıl görüyorsunuz?

4.PKAN-Jin TV’ yi nasıl buluyor sunuz, PKAN-Jin TV’ nin kadınlar açısından önemi nedir?

Sorular kapsamında PKAN ve PKAN-JIN röportajlarımınızın üçüncüsünü gerçekleştirdik. Orta Anadolu Kadınları’nın PKAN ve PKAN-JIN’in varlığıyla asimilasyona, inkar politikalarına karşın, kendi dilini ve kültürlerini yaşatmaları giderek yankılanmaktadır. Kadınlar platform sayesinde, seslerini duyurmakta kendi kimliğini sahiplenmektedir. Kadınlarla gerçekleşen röportaj serimizin üçüncüsün de,  farklı meslek gruplarından olan kadınlarımızın, duygu ve düşüncelerini aktarıyoruz.

Dr. Meliha Dogan:

PKAN Avrupa Eşbaşkan

PKAN  demokratik ve barışçıl bir Sivil toplum örgütlenmesidir. Amacı: Orta Anadolu Kürtleri’nin örgütlenerek asimilasyona karşı koymalarını sağlamak,  gelenek ve göreneklerini korumalarına yardımcı olmaktır. PKAN-JIN ise,  bölge kadınlarının buluştuğu bir insiyatiftir. Orta Anadolu’daki kentlerde yaşayan Kürt kadınlarının sosyolojik yapısı, kültürü,  kadın hakları, demokratik hakları, kimlik ve aidiyet sorunları ile ilgilenir.  Öte yandan feodal ve eril bir topluluk içinde kendini var etme mücadelesini destekler.PKAN-JIN bu esasta  kadınlara öncülük etme rolûnü ve sorumluluğunu üstüne alan bir oluşumdur. Orta Anadolu Kürt kadınlarını biraraya getirmek adına bu oluşuma katıldım. Güçlü bir şekilde hem asimilasyona karşı bir bilinç oluşturmak, hemde kadınların içinde yaşadıkları toplumda maruz kaldıkları problemlere çözüm bulmak için PKAN-JIN ’de yer aldım. PKAN-JIN’in kimliğine sahip çıkan ve birlikte olmanın gücünü gören kadınlarımızın katılması ile gelecekte  daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Kadınlar sorunlarının çözümünün kendi iradelerinde olduğunu fark ettikçe,  bu katılım daha da artacaktır. PKAN-JIN TV kadınların  kültürünü kendi anadilinde yaşattıkları programlar yapıyor. Onların estetik zevkleri sergileniyor.  Kimliklerine dair bir bilinç oluşturuyor. PKAN-JIN TV, Orta Anadolu Kürt kadınları için biraraya gelebilecekleri ve birbirlerini daha fazla tanıyabilecekleri bir ortam da sunuyor. Gelecekte daha çok katılımlı ve daha profesyonel calışmalara imza atarak sesini daha da duyuracağını düşünüyorum.

Duduye Alabay:Işçi

PKAN-JIN kadının bilinçli ve örgütlü olmasında öncülük eden aynı zamanda toplumu değiştirecek öncü güçtür.  PKAN içinde yer almak geçmişini bilmek ve gelecek için mücadele etmektir. PKAN-JIN, daha çok örgütlenerek ve kadın özgürlük hareketinin felsefesini temel alarak çok daha başarılı olur. PKAN-JIN’i tabiki çok önemsiyorum. Kadın isterse herşeyi yapar, bilinçli ve örgütlü bir toplum  için öncelikle kadınların örgütlenmesi gerekir.Daha da gelişerek büyüyeceğimize inaniyorum.

PKAN VE PKAN JIN Çalışanlarının başarılarının devamını dilerim.Gelecekte daha güzel ve önemli projelere imza atacağına

Dilek Yıldırım:Muhasebeci

Köklerinden kopartılan her canlı mekanizma, var olma mücadelesini kökleriyle yasayan diğer canlı organizmalara kıyasla, daha derin bir mücadeleyle sürdürür yaşamını. Biz İç Anadolu Kürtleri de (Kurdên Anatoliya Navîn ) keza benzer bir tepkimeyle, daha derin bir  var olma mücadelesi yürütüyoruz. İşte bu mücadelenin ortak bir kimliğe bürünmüş hali benim için; PKAN ve bir kadın bileşeni olarak da tüm doğallığıyla PKAN-JIN dır. Sanırım bu soruya, ilk sorunun bende ifadelendirdiği köklerinden kopabilmiş olsakta, “Bizde varız” cümlesini yazmak, yerinde bir cevap olacağı bilinci diyebilirim. Doğanın kendi diyalektiği tümsel bir olguyla değerlendirildiğinde, her ne kadar bilimsel olarak; kural ve koşullardan kaynaklı farklı tepkimelerin olabilme ihtimallerine rağmen, entegre adı altındaki asimilasyon ve yok etme reaksiyonuna, kök hücre gerçeğinin hatırlatılması diye bir gülüş bırakabilirim. Bu yine  kendi algı kapasitem ölçüsünde olur. Tamda bir önceki sorunun kendimce ifade etmeye çalıştığım PKAN-JIN’nin geleceğini nasıl görüyorum? Sorusuna cevaben söylemeye çalıştığım gibi var olma mücadelesini; her türlü asimilasyon, hiçe sayma, yok etme, entegrasyon, değişim, dönüşüm gibi etkenlere rağmen özüyle buluşturabilen bir emek. Ayrıca belirtmek isterim ki, bu emeğe güç katan değerli kadın arkadaşlar, emeğiniz biz İç Anadolulu Kürt kadınlarına umut ve mutluluk veriyor. Başarılarınızın devamını diliyorum.

İlhan Karaca:Işçi

Orta Anadolu Kürtleri’nin birarada olması beni mutlu ediyor. İç Anadolu Kürtleri’nin özgürlüğü savunması, kadınların birbirini tanıması, kucaklayıp büyümesi, kendi kimliğine bağlılığı ve çocuklarını da kendi öz kimliğine temelinde büyütmelerini de anlamlı buluyorum. PKAN aracılığıyla birbirinin varlığından haberdar olmayan Kürtler, bir araya geldiler ve seslerini duyurdular. Koçhisar, Bala, Kayseri, Çorum, Nevşehir gibi yerlerde Kürtler’in yaşadığını bu vesileyle duymuş oldum. PKAN-JIN’in içinde olan kadınların herşeyi başardığını  ve birlik olduğunu hissettim. Orta Anadolu Kürt Kadınları’nın  birçok şeyi başaracağına inanıyorum. Bu vesileyle hergün bir kadın tanıdım. Büydüğümüzü ve çoğaldığımızı hissediyorum, daha da çoğalacağımıza inanıyorum.

PKAN-Tv’nin çalışmalarını çok olumlu buluyor, zevkle programlarını izliyorum. Kadınların bu denli başarılı işler yaptığını görmek beni heyecanlandırıyor. Canım sıkıldığı her an PKAN-JIN TV programlarını izliyorum, PKAN-JIN kurulduğundan itibaren daha da fazla kadına ulaşabildik. Acaba akademisyen ve başka meslek gruplarından  kadınlarımız var mıydı? Diye soruyordum, kendi kendime. Zamanla o kadınlarında var olduğunu gördüm. Mücadele veren kadınlarımızın başka oluşumlarına bakıp neden bizimde bu denli bir platformumuz yok diyordum. Ve bugüne kadar neden geç kalındığını da düşünüyordum. Neyseki kadınlarımız çoğalarak daha da güçleniyorlar. Kadınların özgürce birşeyler yapmaları beni daha da umutlandırıyor.PKAN-JIN ve çalişanlarına başarilar dilerim.