PKAN SEÇİM BİLDİRGESİ

Platforma Kurdên Anatoliya Navîn (PKAN) Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Selahattın Demirtaş’ı, Milletvekili Seçimlerinde HDP’yi Destekliyor
7 haziran 2015 te yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP nin ortaya koyduğu proje sadece Kürdistanla sınırlı kalmadı, bütün Türkiyede yankı buldu. Tüm kürtleri olduğu gibi Türkiyedeki diğer halkları ve tüm inanç gruplarını da kapsayan, herkesin kendisini içerisinde gördüğü bir proje idi. Türkiye halklarınca desteklenen bu proje AKP nin hesabını bozdu. AKP tarihinde ilk kez tek başına hükümet kuramadı.
Kürt sorunu ve Türkiyenin demokratikleşme taleplerinin kendi kontrollerinden çıktığını anlayan Derin Devlet ve Erdoğan derhal barış sürecini bitirip savaş konseptlerini devreye koydular. Halkın iradesini yok sayarak yeniden seçime giderken Suruç, Ankara ve Diyarbakır’da katliamlar yapıp halkı sindirerek 1 kasım seçimlerini kazandılar.
Bugünde 1 Kasım 2015 seçimlerinde olduĝu gibi erken ve baskın bir seçimle karşı karşıyayız. Tarihte hiç olmadıĝı kadar, verdiĝimiz bir oy, ülkemizde bir çok şeyi deĝiştirecek. Çünkü seçim diktatörlük ile demokrasi, hukuk ile hukusuzluk; zenginlik ve refah ile yoksulluk arasında bir seçim olacak.
Biz, Platforma Kurdên Anatoliya Navîn (PKAN) olarak, halkımızı, Orta Anadolu Kürtlerini 24 Haziranda Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Selahattin Demırtaş’a, Milletvekili Seçimlerinde HDP’ye oy vermeye çaĝırıyoruz.
HDP diyoruz, çünkü vicdanımız, ahlakımız ve siyasal tercihimiz, 6 milyon insanın oyunu almış bir partinin, milyonların sempatisini kazanmış liderinin, sisyasal sebeplerle cezaevinde tutulmasına izin vermiyor.
HDP diyoruz, çünkü HDP 40 yılda politik-örgütlü bir halk yarattı ve bu politik-örgütlü halk gerçeĝi giderek faşistleşen rejim karşısında Kürtlerin ve diĝer halkların en büyük güvencesidir ve bu güvencenin seçimde bastırılmasını, geriletilmesini istemiyoruz.
HDP diyoruz, çünkü HDP ilk günden beri bütün ‘renkleri’ içinde samimiyetle taşıyan bir harekettir ve milletvekili adaylarının bileşimi bize bunu gösteriyor.
HDP diyoruz, çünkü HDP gerçekten ezilenlerin, rejimin maĝdurlarının yararına, bu rejimi deĝiştirecek tek güçtür. Bundan önce, rejimi deĝiştirme iddiası olan hareketlerin, rejimi deĝiştirme iddiaları, daha çok egemen, ezen sınıfların yararına açılımların ötesine geçemiyordu. Turgut Özal’ın “ben zengini severim” sözü bu gerçekliĝi ifade etmektedir.
Köylüler, işçiler, memurlar ve bugünkü rejimin cümle maĝdurları için tek, gerçek ve samimi çözüm kapısı HDP’dir. Çünkü köylüler, işçiler, memurlar ve diĝer maĝdurların içinde siyaset yaptıkları, yapabildikleri tek parti HDP’dir. Milletvekilleri adaylarının etnik, sınıfsal aidiyetlerine bakıldıĝında bunu rahatlıkla görüyoruz.
HDPdiyoruz, çünkü tek adam diktatörlüğüne, erkek eğemenlikli zihniyete, kadınları bir köle olarak gören, şiddeti meşrullaştıran, çocuklara yönellik tecavüzü yasallaştırmak için kanun çıkaran bir sisteme karşı mücadele eden tek partidir.
Demokratik bir ülke için, eşitlikçi, katılımcı çoğulcu, insan haklarına baĝlı, evrensel değerleri ve Avrupa Birliĝi’nin demokratik normlarını benimseyen bir yönetim için HDP diyoruz.
Bugüne kadar Orta Anadolu Kürtleri HDP’nin de içinden geldiĝi 40 yıllık geleneĝin içinde yönetici, milletvekili ve lider olarak yer aldılar; bugünden sonra da yer alacaklardır. 300-400 yıldır sürgünde koruduĝumuz dilimizin bugünden sonra yitip gittiĝine tanık olmak istemiyorsak, birgün torunlarımızın Orta Anadolu’da Kürtçeyi ve Kürtlüklerini unutup “benim atalarım Kürtmüş” demelerini istemiyorsak, bugün seçmen olarak görevimizi yapacaĝız ve oyumuzu HDP’ye vereceĝiz.
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçiminde oylarımız Selahattin Demirtaş’a,
24 Haziran Milletvekili Seçimlerinde oylarımız HDP’ye
Saygılarımızla
PLATFORMA KURDÊN ANATOLİYA NAVÎN (PKAN)