PKAN 2. OLAĞAN KONGRE SONUÇ BİLDİRİSİ!

Platforma Kurdên Anatoliya Navîn PKAN 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi!

Platformun Kongresi , 4 kasım 2017 cumartesi günü İsveç’in başkenti Stockholm’de Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen 70 delegenin katılımıyla yapıldı.

Kürdistan özgürlük mücadelesi şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, divan belirlendikten sonra  PKAN Kongresine  devam  edildi.

DAVETLİ MİSAFİRLER

Kurdistan Ulusal  Kongre (KNK) Eş başkanı Rebwar Reşit konuşmasında Orta Anadolu Kürtleri’nin Örgütlenmeleri ve kendi değerlerine sahip çıkmalarının önemine değindi ve bu konuda toplumumuzun çabalarını desteklediklerini söyledi. KNK olarak PKAN’nın özgün örgütlenmelerini desteklediklerini dile getirdi ve başarı dileklerinde bulundu.

KCDK Eş başkanı Fatoş Göksungur da PKAN Avrupadaki potansiyelini ve gücünü açığa çıkarmak için daha güçlü bir örgütlenme yapmalıdır önerisini dile getirdi. Fatoş Göksungur, kurum olarak PKAN’ı ve mücadelesini desteklediklerini belirti.

Kovara Birnebûn adına Ali Çiftçi,konuşmasına Birnebun dergisinin redaksiyonu adına  PKAN Kongresine selamlarını ileterek başladı,  Kongre’nin sunumunun kürtçe yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirti. Ali Çiftçi, Avrup’da çocuklarımız 2 kez asimilasyona maruz kalıyorlar, biri türkçe televizyon ve sosyal medya . Diğeri, ülke dışında gurbete yaşamaları onları kürt kimliğinden uzaklaşmaları ve asimile olmalarını kolaylaştırıyor değerlendirmesini yaptı. Çiftçi,  PKAN’nın kürtçe dil kursu dersleri yapılması için öncülük yapabileceğini belirttikten sonra PKAN kongresini ve katılımcıları tebrik etti.

İbrahim Benli , Danimarka Enhedslisten ( Birlik Partisi) Milletvekili adayı, yüzbinlerce Orta Anadolu Kürt insanının Avrupa’da yaşadığını ve özellikle Scandinavya’da önemli bir potansiyelin var olduğu vurgusunu yaptı. Kürtlerin, diğer halklar gibi dil ve kültürlerini geliştirmelerinin doğal bir insani hak olduğunu belirti. İbrahim Benli, çocuk iken dedesi’nin yaylada anlatıkları masalların hala hafızasında olduğunu örnek olarak gösterdi.Benli, PKAN’a katkı sunmayı bir görev olarak gördüğünü ve yeni yönetime başarılar diledi. PKAN , bir kurum olarak kendini Avrupa kamuoyuna tanıtmasnın önemine değindi. İlişki kurmada önemli bir görev ve sorumluluk gerektirir.

Adem Uzun ‘un konuşmasının özeti: PKAN ve Orta Anadolu Kürtlerinin sorunlara duygusal yaklaşmamaları gerekir, kendi gerçekliğini ve  tarihlerinin bilinciyle hareket etmelidirler. Çalışmaları başkası yapacak beklentisi içinde olamayız , kendiniz yapın ve  PKAN’nın dışında  kalan Orta Anadolu Kürtleri ile ilişkiye geçmenin yollarını arayın.

Adem Uzun bu çalışmalar için günde 1 saatimiz ayırsanız çok iş başarırsınız ve Avrupa’da yaşayan Orta Anadolu Kürtleri PKAN aracılığıyla kendilerini daha iyi tanıtabilirler.

Adem Uzun,  genel Kürt politikası içinde kapitalizim sınırlarımızı masa başında kalemle belirledi, bizler kanla değiştirmeye çalışıyoruz.

Dünya kamuoyu duygusal düzeyde bizimle beraber fakat Kamuoyu Kürtleri bir bütün olarak görüyor.Kerkük’ün satılmasına ve elimizden alınmasına üzüldük, Kobaniye sevindik.  Kürtler olarak bir birlik sağlamalıyız, Kerkük için bir gün direniş sergilenseydi Kerkük  Kobani olurdu.  Güney Kurdistan bir çok alanda dışarıya bağımlıdır, 25 yılda tarım ve ziraat alanını geliştiremedi.

PKAN TÜZÜK VE YÜRÜTME  DEĞİŞİKLİĞİ YAPTI

PKAN 2. Olağan Kongresi faliyet ve mali raporların okunması ve kabul edilmesi ile devam edildi.

PKAN örgütlenme ve kitlelere daha kolay ulaşmak için tüzüğünde değişiklik yaptı, “PKAN-E”  yerine PKAN olarak isim değişikliğine gidildi.

PKAN yönetim Kurulunu 15 kişiden 27 kişiye çıkardı ve meclis şeklinde bir yönetim çalışmasına benimsendi . Meclis sayısı olmuyan yerlerde temsilcilik açılmasına gidilecektir.

Platformun yönetimine Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, İsveç , Danimarka ve Norveç’ten 12 yeni üye seçildi. Eş başkanlıklara da Almanya’dan Meliha Doğan ve İsveç’den Kadir Çelik getirildi.

PKAN’DAN KOMUOYUNA AÇIKLAMA!

Orta Anadolu Kürtleri’nin hem ülkede hemde Avrupaki özgün koşulları herkes tarafından dikkate alınmalı ve değerlendirilmelidir.

PKAN’nın  yeni yönetimi Türkiye ve Kurdistan kamuoyuna yönelik bir açıklama yaptı. Devletin,  Orta Anadolu Kürtlerine yönelik uyguladığı sistematik asimilasyon politikaları, sosyal ve kültürel baskıya rağmen aidiyet ve kültürlerini korumaya devam ediyorlar.

Orta Anadolu Kürtlerinin Avrupa’da  PKAN çatısı altında örgütlü bir yapı oluşturmaları en doğal insani haklarıdır.

PKAN, Türkiye halkları ile beraber yaşamayı savunmaktadır. Orta Anadolu Kürtleri, beraber yaşamanın bir pilot modelidir. Anadolu’da, tüm halklarla omuz omuza barış ve huzur içinde kardeşçe yaşamaya çaba sarf etmektedir. Türkiye halklarını ve sivil toplum kuruluşlarını barışı, diyaloğu ve beraber yaşamayı savunmaya davet ediyoruz.

PKAN, beraber yaşadığımız Anadolu mozaiğinde  Orta Anadolu Kürtleri’nin insani ve demokratik haklarının tanınması için Türkiye Cumhuriyeti Devletine çağrıda bulunuyoruz.

PKAN, Avrupa Birliği ve Kurumlarına Avrupa’da yaşayan tahmini 600 bin Orta Anadolu Kürtlerinin kimliğinin tanınması ve kültürümüzü geliştirmek için gerekli yardımların yapılması çağrısında bulunuyoruz.

PKAN ve Orta Anadolu Kürtleri olarak, İran ve İrak’ın Güney Kurdistana saldırmasını kınıyoruz. Bir Kürt şehri olan Kerkük’ün verilmesine üzüldüğümüzü ve Raqqa’nın özgürleştirmesini selamlıyoruz.

PKAN , savaşın durdurulması ve barış yolunun açılması Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalanla görüşmekle mümkün olduğunu ve Abdullah Öcalan’ın başta Ailesi ve Avukatları ile görüşmesi en temel insani ve demokratik hakkın iade edilmesini talep etmektedir.

PKAN 2. Olağan Kongresi, Orta Anadolu Kürt Sanatçıların derlediği otantik şarkı ve türküler eşliğinde halayla Kongre kutlandı.