SOSYAL MEDYANIN GÜCÜ / Perihan Yoğurtçu

Sosyal medya daha öncesinde de haber verme ve iletişim konusunda belirleyici bir güce sahipti fakat koronovis hastalığıyla (COVID-19) birlikte hayatımızın  önemli bir parçası haline geldi.
Öyle ki  bazen okul oldu çocuklarımıza, bazen de zoom üzerinden bir toplantı odasına dönüştü. Hatta haftada bir film izleme gurubumuz bile var. O derece ☺️
Hayatımızın bir çok alanında olmasa olmazı oldu bu platform.
Pandemiyle birlikte  reelde yapılan eylemleri bile Soysal” meydanına” taşındı. Vakitli vakitsiz kendimizi kah bir hastag eyleminde bulduk bazen de bir zoom toplantısında… Uzun lafın kısası demem şu ki
Globalleşen  bu  yaşlı dünyamız, ışık hızıyla değişime uğramaktadır
Öğrenmek ve görmek istediğiniz  her ne varsa bir parmak ucu kadar uzağımızdadır artık.
Bu çok sesli ” MEYDANIN ” kültüre dair  zararı var mı? varsa eğer, ne derecedir? ayrıca tartışılması gereken bir husustur da.
Esasında  sosyal medyaya dair  bir kaç cümle yazacaktım ancak laf lafı doğurdu söz uzadıkça uzadı. ☺️
Halbuki söylemek istediğim şey şuydu   sosyal medyanın  ne denli birleştici güce sahip olduğunu.
Bir twitter odasını  dinlerken Kürdleri   bir kaç yerinden koparılmış tesbih tanelerine benzettim, acı doğurdu içim,  ve  sesiz isyana durdum  onca zulme rağmen ayakta kalmalarına saygı duymanın yansıra,  birleştirici güce sahip olan bu alanı kullanmalarının  aciliyetinin kanaati oluştu ben de.
Özelikle aydınların bu “MEYDANDA” inisiyatif almaları gerektiğinin fikri zihnimde raksa durdu.  Aydınlar fikirleriyle halka önaçıcı  olmaya mecburdurlar çünkü.
. Değilse  insan ne diye kendini aydın olarak tanımlasın ki!   Aydın halkına karşı önaçıcı fikirleriyle fanus olursa ancak hakkıyla görevini yerine getirmiş olacaktır.
Ve aydın olarak kabul görecektir.
Ondan dolayı aydınlar bu platformu kah okula dönüştürmeli  ve hata Kürd siyasetçileriyle beraber.   Kah bir sohbet odasına dönültürmelidirler.
Çağımızın bir nimetti olan bu alanda  hiç durmadan Kürdlerin birbiriyle dayanışmanın ne derece aciliyet arz ettiğini anlatılmalıdır.
Bana göre bu kıymetli  alanı yabana atmamak lazım.
  SİZCE?!