Ümmetin Yetimi Kürtler / Perihan Yoğurtçu

0
2.431 views

Empati İnsani bir duruş; ve İslami bir anlayıştır. ‘’ Empati; başka insanların yerine kendini koyup başka insanların gözüyle görmektir’’

Mevcut sistemin ve onun yürütücüsü olan AKP Hükümeti Kürtlerin en doğal haklarını gasp ediyor, fakat Ümmet kardeşiyiz diyen Müslümanlar ısrarla susmaktalar .Güçlüden yana tavır almakta hiçbir beis görmediler ve görmüyorlar. İbrahim’e ateş dokunmasın diye karınca kadar mazlumdan yana taraf alamadılar. Güce önem verdiler. Güçlüden korktular. Allah’tan değil. Oysa karınca İbrahim’i yakacak ateşi söndürmeye su taşımasında ki amaç, ateşi güle çevirmekti. Zulmü benimsemeyerek Allah’ın vahyini uyguluyordu. ‘’Ve İbrahim’i de ateşe atmanın sebebi zaten güce tapmamasından dolayı değil miydi?’’. Suyun azlığına bakmadan en azından tarafım belli olsun diyeydi karıncanın bütün çabası. Kıssalardan hisse almıyorsa bir Müslüman. ayetler sadece dilinde kalmış demektir. Vahyi sosyal hayatının her katmanında uygulamıyorsa yüreğine indirmemiştir karınca gibi. Kıssadan hisse almamış olacaklar ki Ümmet kardeşleri asırlardır inkar ve imha ediliyor‘’ ONLAR SAĞIRDIR, KÖRLER VE GÖRMEZLER’’ Bakara 18

Altı milyon insanın iradesi ayaklar altına alınmış göz göre göre hak ihlali yaşanıyor; şu dillendirdikleri Ümmet kardeşliği bir türlü depreşmiyor, susuyorlar, susmakta ısrar ediyorlar.

Kürt temsilcilerine din üzerinden vurma metaforuna sığınmak Allah’tan rol çalmaktır. Allah adına karar vermektir. Kimin neye ve nasıl inanacağına Allah‘tan başka kimse karar merci değildir. Kulun üzerine düşen tek şey Allah’u alem demektir. Tekfir modası Şeyx Said isyanında da görülmüştü, unutmadınız değil mi?? Zira iftira ve hile dosyası epey bi kabarıktır mevcut sistemin ve sistemi ayakta tutan iktidarların.

Kürt halkının bir ferdi ve dindar bir kadın olarak ‘Ümmet Ümmet’ diyenlere çağrımdır. Lütfen bir empati yapın. Kürdistan’da altı milyonun iradesi yok edilmeye çalışılıyor ve irade hiçe sayılıyor. Sivil bir darbe yapılıyor, sistemin yürütücüsü olan AKP tarafından fakat sizlerden çıt yok. Bu denli haksızlığa karşı susmanız tarihi bir hata olduğunun farkında değil misiniz? Müslümanlar zulüm kimden gelirse gelsin karşı durma anlayışı var iken söz konusu Kürtler olunca; ‘’ Zulme karşı sesiz duran dilsiz şeytandır’’ hadisi rafa mı kaldırıldı AKP’nin hatırına. Yahu Allah aşkına bu halk ne istiyor bu halkın derdi nedir hiç mi merak etmiyorsunuz? Adalet sınırlarınızı sadece Filistin için mi çizmişsiniz? Kırk milyon bir milletin torakları param parça dilleri ve kültürleri inkar ediliyor ve Ümmet kardeşliği diyorsunuz öyle mi? Siz Kürdistan’da yaşanan katliam, zulüm ve adaletsizliğin sebep ve sonucuna bakmadan suç örgütündür deyip hak ihlali olmadığını mı düşünüyorsunuz? Tarihe geçecek bu sessizliğiniz GÜNAH…!

Neden mi günah? Sistem başından beri Kürt sorununu adil bir şekilde, eşitlik temelinde çözmeye yanaşmadı, Kürt halkının haklı taleplerine aldırmadı; ezerek, bastırarak onu susturmaya, asimilasyon politikalarıyla eritmeye, yok etmeye çalıştı ve siz sustunuz ve hala susmaktasınız. O nedenle GÜNAH!

KÜRT AYDIN İNİSİYATİFİNİN SESİZLİĞİNE NE DEMELİ?

Yaklaşık bir yıla yakın benim de ismimi önerilmiş olan Kürt aydın inisiyatifi oluşturuldu. Yurt içi ve yurt dışı toplantılar yapıldığını biliyorum takip ettiğim kadarıyla. Takip ettiğim kadarıyla diyorum çünkü ismim listede olduğu halde hiçbir şekilde bir iletişim yok. Bilgi aktarımı yok. Belki de hangi dağın başında duman yakacakları zamanı beklememiz lazım haberdar olmamız için.

Aydın ön açıcı düşünceleriyle yol gösteren fikir üretendir. Aydın. mensup olduğu halkına karşı sorumluluk sahibi olmalı. Halkı aydınlatan bir yol gösterici olabilmelidir.  Aydına düşen görev fener olmaktır hele ki halkı savaş halindeyse. toprakları talan ediliyorsa. Bu bağlamda Kürt Aydın İnisiyatifi’ne düşen kırk milyon Kürdün sesini bir birine duyurmak ve Kürtlerin durum itibarıyla her parçasına karar noktası Kürtlerin birliği ve menfaati olan Kürt yapılarını öne çıkarmak olmalı. Bu hissi ve psikolojiyi milletimize yansıtmalı.Her anlamda halkın ön açıcı fikre ve morale ihtiyacı olduğunun farkında olmalı .

O nedenle Kürt Aydın İnisiyatifine çok iş düşüyor çook…

 

PERİHAN YOĞURTÇU

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments