Wan Halkın irade gaspına izin verme!

Bilindiği üzere 31 mart’ta Türkiye ve Kürdistan’da yerel seçimler yapıldı. Eşitsiz koşullarda yapılan seçimlere rağmen, özellikle Kürdistan’da Dem partisi, geçmişte kayyum atanan belediyeleri büyük bir farkla kazanmayı başardı. AKP MHP faşist hükümeti geçmişte kayyumlarla ele geçirdiği belediyeleri bu kez de adeta sandığa müdahale ederek Wan’da kazanılan belediyeyi anti demokratik bir yöntemle hukuksuz bir şekilde müdahale ederek halkın iradesine müdahale de bulundu.

Yine Bitlis’te, Kars’ta, Şırnak’ta ve başka yerlerde de taşımalı seçmen diye de adlandırılan, aslında orada yaşamayan ama bir şekilde sahte yöntemlerle, kayıtları yapılarak seçim sonuçlarına müdahale etmişlerdir.

Bütün bunlara rağmen halkın ezici çoğunluğuyla kazanılan belediyelere müdahale edilmiş, halkın iradesine faşizan yöntemlerle el konulmuştur.

PKAN olarak, halkın seçme ve seçilme hakkına saygılı olunması gerektiğini, hiç bir müdahalenin halkın tercihinin önüne geçmemesi gerektiğini İfade ederken, yapılan bu antidemokratik uygulamayı şiddetle kınıyoruz.

Wan Halkı demokratik iradesini % 55.48 oy farkıyla tüm Türkiye Halklarına göstermiştir. PKAN olarak çağrımızdır, herkesi demokratik tepkinizi yazılı ve sözlü dile getirmenizi talep ediyoruz.

Wan Halkının iradesine sahip çıkmak , demokrasiye, hukuka ve evrensel değerlere sahip çıkmaktır.

Bu vesileyle tüm siyasal partileri, demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, baroları ve aydınları yapılan bu hukuksuzluğa karşı tavır almaya, demokratik tepkilerini ortaya koymaya davet ediyoruz.

Platforma Kurdên Anatolîya Navîn